Celková čiastka
Zostávajúci čas
Martin Daňo a Ján Kraus
Celé Slovensko sa otriasa vo svojich základoch. Panuje dosť napätá atmosféra. Médiá svojimi správami a novými odhaleniami postupne prikladajú polienka do ohňa. Dozvedáme sa o ďalších možných prepojeniach vysokých sociálnodemokratických politikov na zahraničných občanov, ktorí na Slovensku zbohatli otáznym spôsobom.
Máme tu obrovské pochody za slušné Slovensko. Medzi opozíciou, koalíciou a prezidentským palácom prebiehajú ostré diskusie, či sa vláda má alebo nemá vzdať svojej moci.
Ak je niekde veľmi dusno, vtedy pomôže, ak sa vyvetrá a rozriedi sa vzduch. Uvoľnenie napätia pomáha vrátiť človeka nohami na zem, aby veci hodnotil kriticky. Z podobných dôvodov máme políciu a súdy, aby sa sporné situácie i veľké krivdy posudzovali pokiaľ možno nestranne a s nadhľadom.
Aj z tohto dôvodu k nám Európsky parlament vyslal šesťčlennú osobitnú delegáciu, ktorá mala objasniť, ako sa postupuje v prípade vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa vyjadrenia Manfreda Webera, predsedu Európskej ľudovej strany - najplyvnejšej politickej frakcie v Európskom parlamente, jeho kolegovia zostali z návštevy Slovenska znepokojení.
Predstaviteľom strany Smer-SD sa vraj neporadilo vyvrátiť mediálne správy o prepojení sociálnodemokratickej strany a najmä ministra vnútra Róberta Kaliňáka s mafiou. Našej vláde preto v sobotu navrhol, aby odvolal ministra vnútra, ktorý je aj nadriadeným polície.
Podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini v nedeľnej diskusnej televíznej relácii síce odkázal, že sa má pán Weber venovať záležitostiam v domácom Nemecku, kde čelia problémom s migrantmi, no už v pondelok, teda o dva dni neskôr, sme sa stali svedkami, že Róbert Kaliňák skutočne odstúpil z postu podpredsedu vlády a ministra vnútra.
Weber ešte v sobotu apeloval na premiéra Fica výzvou na preukázanie slušnosti a dôveryhodnosti voči občanom. Hoci EP takto prekročil hranice svojich zvyklostí, toto gesto nepochybne prispelo k uvoľneniu tejto napätej situácie, ktorá potrvá minimálne tak dlho, kým sa prípad dvojnásobnej úkladnej vraždy riadne nevyšetrí. EP takto svojou iniciatívou podporil dôveru občanov v slovenské výkonné orgány štátnej moci, ktoré patria k pilierom demokracie rovnako, ako sloboda tlače a prejavu.
Ďalšou z možností, ako uvoľniť napätie, je vo všeobecnosti humor a jeho najštipľavejšia a často ešte nepríjemnejšia forma satira. Jej popularita zvykla byť priamo úmerná pocitu neslobody. Obľúbená bola už v časoch antiky, stredoveku, v čase najrôznejších monarchií, či diktatúr, alebo aj v dobe silných politických vodcov. Spoločným menovateľom politickej satiry je to, že silno polarizuje. Jedni konkrétnu satiru milujú a tí druhí ju priam nenávidia. Ale aj ona je jednou z častí slobody tlače a prejavu a tak aj jedna z pilierov demokracie.
Podľa vyjadrenia známeho satirika Milana Markoviča z roku 2009 satira u nás takmer vymizla. Myslím, že jedným z tých, ktorí sa snažia o jej oživenie novodobým spôsobom v podobe v živej reality šou, kde objekty satiry vystupujú sami v priamom prenose, je Martin Daňo. Ako už satira býva, tak aj výroky Daňa na stranu politikov i samotných štandardných novinárov sú ironické, hyperbolické až sarkastické, a teda dosť nepríjemné.
Ale potom je veľmi smutné a nedemokratické, keď novinári a politici, ktorí sa teraz dosť značne aj cez mobilizáciou občanov angažujú za ochranu slobody tlače, pošlú tohto inovatívneho politického satirika do teplých krajín za asistencie vlády, ktorú sami rovnako často kritizujú.
Veľmi ironické a na zamyslenie je tiež to, že videá Martina Daňa k aktuálnemu dianiu na Slovensku majú na youtube 5 až 10 násobne viac zhliadnutí než videá najväčších slovenských médií. Zatvorením Martina Daňa si slovenské médiá dôveru občanov istotne nezískajú späť, naopak vytvárajú priestor pre ešte väčšiu mieru nedôvery.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram