Celková čiastka
Zostávajúci čas
V týchto dňoch uplynie rok od chvíle, čo na Slovensku boli potvrdené prvé prípady nákazy novým koronavírusom. Nová neznáma choroba a hrôzostrašné obrazy z čínskych nemocníc vo Wuchane viedli na Slovensku k atmosfére strachu. Žiaľ, po roku sa situácia v slovenských nemocniciach v mnohom podobá na situáciu spred roka v Číne. Nové mutácie vírusu spôsobili, že v našich zdravotníckych zariadeniach máme aj podstatne mladšie ročníky.
Za posledných 30 rokov od transformácie našej krajiny sa u nás veľa zmenilo. Nové geopolitické usporiadanie nás postavilo pred tvrdú konkurenciu a ďalej tu bola aj veľká miera slobody a rovnako aj priestor pre rôznych špekulantov. Pravidlo vlastného prospechu a absencia občianskej spoločnosti spôsobili, že sa u nás postupne zničilo aj to, čím sme sa vyznačovali v bývalom geopolitickom bloku, napríklad dostupná zdravotná starostlivosť a medicínske výskumné centrá vrátane tých pre vývoj vakcín.
Stali sme sa výrobnou halou pre západné krajiny. Viaceré firmy, ktoré vytvárali tovar s pridanou hodnotou, zanikli. Zvýšená miera pracovného nasadenia, stresu a závislosti od externých dodávateľov sa podpísala aj na našom zdraví. Aj teraz v čase pandémie sú na tom u nás mladšie ročníky štatisticky horšie ako v západných krajinách.
Situácia s epidémiou sa výrazne nezhoršuje, ale ani nezlepšuje. Poloha našej krajiny na križovatke ciest uprostred Európy nám napriek nedokončenej cezhraničnej infraštruktúre nedáva dobré predpoklady na to, že nás nové vírusy obídu. Potvrdenie výskytu afrického variantu, ktorý je už v susedných krajinách, nás varuje, aby sme napriek prejavom únavy z dlhotrvajúcich obmedzení boli dôslední pri cezhraničnej karanténe a trasovaní. Aby z novej varianty u nás nevznikla aj nová pandémia.
Ľudí na Slovensku netreba v týchto náročných dobách zneisťovať ešte aj napätiami vo vládnej koalícii. Osobné spory len paralyzujú výkonnosť a efektivitu vládnej moci. Čím viac politických strán sa bude podieľať na výkone moci, tým viac sa zníži riziko chybných rozhodnutí. Najsilnejšej vládnej strane nemožno vyčítať nečinnosť. Pravidelné týždenné testovanie, no v domácom prostredí, sa v týchto dňoch zavádza napríklad aj v Nemecku. No vedenie strany OĽANO by sa malo vyvarovať sólo jazdy, rozhodovania bez vedomia koaličných partnerov a potom aj nezmyselných verejných nadávok a osočovania, ktoré sa už týkajú aj vedenia strany SaS. Čím viac politických strán ostane po kríze vo vláde, tým menšie bude riziko, že dôjde k prešľapom s dokonca aj medzinárodným dosahom a k drahým opatreniam s malým efektom. Všetky rokovania by však mali prebiehať v rámci úrovne mandátu, aký dostali jednotlivé koaličné strany v parlamentných voľbách.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram