TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Svetový triler

Spoločenský komentár: Svetový triler Szabo-Kočner-Zsuzsová Zdroj: TVnoviny

Slovensko sa od dramatických udalostí spred dvoch rokov stalo dejiskom stále prebiehajúcej drámy. Úkladná a brutálna vražda investigatívneho novinára a jeho snúbenice sa bytostne dotkla nielen väčšiny obyvateľov Slovenska, ale aj ľudí z demokratickejšej časti sveta. Z tých krajín, kde sa moc nezískava násilím a mocou, ale slobodnými voľbami.

Štvrtkové vynesenie rozsudku a zbavenie viny dvoch podozrivých z objednania a sprostredkovania vraždy nabrali priam ráz deja hollywoodskych trilerov z prostredia organizovaného zločinu, alebo nedávnych populárnych príbehov o superhrdinoch.

Aj u nás akoby strana zla mala navrch a bola o krok dopredu pred zástancami spravodlivosti a dobra. Dokonalou znalosťou zákonov, ich medzier a pomerov na súdoch, podplácaním svedkov, alebo inou pochybnou činnosťou, sa v amerických trileroch až príliš často darí vrchným hlavám zločinu utekať pred zákonom a dosiahnuť prekvapivé, ba až desivé vyhlásenia neviny.

Ak Špecializovaný trestný súd v Pezinku pracoval naozaj nestranne, podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, tak vynesené rozsudky sú buď dôsledkom nejakých procesných nedostatkov, alebo objednávateľom a sprostredkovateľom vraždy je naozaj niekto iný a za posledné dva roky už možno stihol napáchať ďalšie škody.

Niet pochýb o tom, že pre spoločnosť sú oveľa nebezpečnejší tí, ktorí platia iných ľudí na to, aby za nich vykonávali špinavú prácu, ubližovali druhým, zastrašovali ich a dokonca až vraždili. Hlavným záujmom spoločnosti a štátu by preto mala byť ochrana občanov pred takýmito osobami.

Ako nám ukázali nedávne udalosti z prostredia politiky, súdov a prokuratúry, niektoré články štátu, ktoré mali chrániť poriadok a spravodlivosť, upadli z rôznych príčin do závislostí a konali v prospech určitých osôb, podobne ako v mafiánskych trileroch. Hoci sa po prezidentských a parlamentných voľbách podarilo obmeniť časť moci štátu, stále existujú štátne zložky moci, ktoré treba preveriť na svoju nezávislosť a prípadne posilniť mechanizmy, ktoré by im do budúcnosti zabezpečili ochranu a nezávislosť.

Slovenská dráma po nedávnom zvrate sa ešte stále nedostala na svoj koniec. Ako čas plynie, tak sa aj znižujú šance pre vyšetrenie celého pozadia organizovaného zločinu, ktoré stálo za zosnovaním úkladnej vraždy. Ostáva už len veriť, že to bude príbeh s dobrým koncom, ktorého výsledkom bude kvalitnejší a lepší život pre všetkých, ktorí chcú žiť a pracovať na Slovensku.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za obrátenie a Božie požehnanie pre Zuzku, Veroniku, Eriku a Tomáša. Iveta
  • Za dar viery pre manželku a synčeka a za dar pokoja v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.