Celková čiastka
Zostávajúci čas
Medzičasom sa situácia celosvetovej pandémie vyvolanej vírusom dramaticky zhoršila. Oficiálny počet nakazených sa v priebehu siedmich dní zdvojnásobil. Kým minulú nedeľu nedosahoval počet nakazených koronavírusom ani 150-tisíc, túto nedeľu ich už bolo viac ako 337-tisíc. Každý deň sa zaznamenávajú desiatky tisícov nových prípadov a, žiaľ, aj každý deň stovky obetí, predovšetkým z Talianska, Španielska, Spojených štátov, Iránu, Francúzska a Spojeného kráľovstva.
Aj naše susedné štáty zo skupiny V4 majú už stovky prípadov. V Čechách sa počet nakazených dokonca prehupol cez tisícku. Na Slovensku, kde sa podstatne skôr ako v ostatných krajinách Európskej únie prijali prísnejšie karanténne opatrenia, máme pomerne nízky počet nakazených.
Hoci nám modely prognózy nákazy od Inštitútu zdravotnej politiky tvrdili, že pri väčšom počte nakazených bude priebeh šírenia ochorenia podstatne kratší, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pred mesiacom Európu varovala, že to môže byť práve naopak. Ak sa neprijmú karanténne opatrenia včas, nielenže bude priebeh podstatne náročnejší pre miestne zdravotnícke zariadenia, ale aj mimoriadny stav potrvá oveľa dlhšie.
Stále z najviac postihnutého Talianska dostávame správy, že predovšetkým mladšia generácia nerešpektuje vždy nariadenia a nákaza sa tam šíri stále rýchlo. Severné Taliansko, Francúzsko, ale aj Španielsko majú v mnohých smeroch podstatne lepšie fungujúci zdravotný systém. Je veľmi dobré, že nielen štáty, ale aj naše samosprávne kraje, teda organizačné jednotky štátu, majú dostatočné kompetencie na riešenie mimoriadnych situácií. U nás to bol, myslím, Bratislavský samosprávny kraj, ktorý ako prvý začal s karanténnymi opatreniami, keď sme mali prvé potvrdené prípady nákazy, potom sa pridal aj zvyšok Slovenska. Následne sme začali dostávať aj usmernenia zo strany inštitúcií Európskej únie a každá členská krajina sa rozhoduje pre svoju formu opatrení, hľadí pri tom aj na ďalšie oblasti, aby krajina ostala ako tak funkčná.
Podľa toho, ako sa potom tej ktorej krajine podarí dostať šírenie nákazy pod kontrolu, podobne ako tomu bolo v Ázii, bude sa môcť krajina obnoviť výrobu, školské vyučovanie, ale aj odložené lekárske vyšetrenia a výkony pri inak vážne chorých pacientov. Ak by sa Slovensku vďaka zodpovednosti všetkých občanov podarilo dostať nákazu pod kontrolu, ľudia by sa mohli vrátiť do práce, deti do školy a chorí na liečenie. Čím viac takých oblastí by bolo v Európskej únii, tým menej dramatické dôsledky to bude mať pre hospodárstvo a ekonomiku únie.
Také dramatické udalosti, aké teraz prežíva tento svet, by nemali viesť k tomu, že sa ešte viac uzavrieme, ale, naopak, prejavíme ešte väčšiu dávku solidarity. Zo Slovenska smerovalo lietadlo z lekárskou pomocou do Číny a teraz jedno priletelo z Číny. Desiatky čínskych lekárov prišli pomáhať svojim kolegom v Taliansku. Pridávajú sa k nim lekári aj z iných menej postihnutých krajín.
Ak máme túto svetovú krízu zvládnuť čo najlepšie, okrem zodpovednosti potrebujeme nezabudnúť aj na prejavy vzájomnej solidarity medzi jednotlivcami i krajinami.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram