TopTip

Spoločenský komentár: Stratégia

Spoločenský komentár: Stratégia Lekár Peter Visolajský. Zdroj: Dobré noviny

Pandemická situácia sa na Slovensku za ostatné dni výrazne zlepšila. Postupne klesá počet hospitalizovaných pacientov. Predminulý týždeň sme mali už menej ako 2000 pacientov. Rovnako výrazne poklesol počet denne hlásených obetí. Už zakrátko by sme mali očakávať ďalší stupeň uvoľňovaní. Do škôl by sa mali po dlhom čase vrátiť aj staršie ročníky, do kostolov viac veriacich a rovnako aj ľudí do obchodov, zariadení a prevádzok.

Po náročnom období, ktoré si vyžiadalo tisícky ľudských životov, nasadenia a značného úsilia, sa začínajú mnohé veci rekapitulovať a hodnotiť. Je to potrebné aj na to, aby sa do budúcna nastavili efektívnejšie procesy, aby sa zbytočne neplytvalo verejnými zdrojmi.

Ako v jednom rozhovore uviedol člen krízového štábu a lekár Peter Visolajský, za peniaze, čo sa minuli na pravidelné celoplošné testovania, sme mohli mať po celom Slovensku 10 nových nemocníc. Technicky moderne vybavené nemocnice, ktoré by boli aj energeticky podstatne menej náročné na prevádzku, by boli určite vhodnou investíciou do budúcnosti našej krajiny. Navyše ak by boli vybavené diagnostickými prístrojmi, napríklad na rýchlu a čo najpresnejšiu diagnostiku vírusových ochorení. Oddlžovanie nemocníc sa za ostatné roky stalo síce nutnou témou, aby neskolabovalo zdravotníctvo, ale aj výkričníkom, že sa skutočné príčiny opakujúcich sa problémov až tak dôsledne nereflektovali.

Podobne ako aj mnohé naše oblasti poskytovania verejných služieb, aj náš pandemický plán potrebuje dôslednejšiu stratégiu. Za ostatný rok sme sa aj vďaka štedrej finančnej podpore zo Západu stali krajinou experimentov, najmä čo sa týka masového testovania. Chudobnejšie krajiny si toto jednoducho nemohli dovoliť, a tie bohatšie sa zasa obávali verejného odporu. Samotné testovanie však nebolo ostatné mesiace tým rozhodujúcim faktorom, ktorý znižoval krivku pandémie. Napriek negatívnemu testu sa ľudia nakazili najčastejšie v prostredí, kde strávili niekoľko hodín v uzavretom priestore a často cez prekrytia dýchacích ciest.

Posledné informácie o skutočnom rozsahu zaočkovanosti v domovoch sociálnych služieb nám ešte ukazujú, že máme riadny kus cesty pred sebou. Namiesto smerovania zdrojov do testovacích miest treba čo najskôr financie presmerovať do čo najdostupnejšej formy očkovania pre seniorov a rýchlej a bezpečnej diagnostiky pre zdravotnícke zariadenia.

Je najvyšší čas, aby zodpovední začali rozmýšľať aj nad dôsledkami rozhodnutí a nad inými možnosťami, ktoré by nás jednoduchšie, rýchlejšie a efektívnejšie pripravili na situáciu, ktorú možno očakávať v najbližších mesiacoch.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.