Celková čiastka
Zostávajúci čas
Európa, tento dlhoročný prístav stability a mieru, prežíva v týchto dňoch veľmi neobvyklú situáciu. Hádam od čias druhej svetovej vojny nebola stará časť Európy nútená obmedzovať pohyb tovarov, služieb a osôb.
Každé dlhodobejšie obmedzovanie slobody práce a pohybu prináša so sebou značné finančné straty. A zrejme preto sa západné štáty Európy rozhodli v prípade šírenia novej nákazy ísť inou cestou než v krajinách Ázie.
Ešte v januári a do polovice februára tohto roka sme s miernymi obavami počúvali správy o dramatickom vývoji nového ochorenia v Číne, predovšetkým v epicentre nákazy vo Wuhane. Mysleli sme si, že znovu to nebude mať dramatický priebeh, že sa to skončí rovnako ako vírusové ochorenia SARS alebo MERS. Tie zaznamenali len niekoľko tisíc nakazených, pričom týmto ochoreniam podľahli len stovky ľudí.
Podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie ochorenie MERS, ktoré vypuklo v roku 2013 predovšetkým v Saudskej Arábii a Južnej Kórei, stále ešte žije a aj v tomto roku zaznamenalo niekoľko desiatok prípadov. Toto ochorenie je podstatne smrteľnejšie, podľahne mu od 34 až do 37 percent nakazených. Do konca roka 2019 sa ním nakazilo okolo 2,5-tisíc osôb a podľahlo mu 900 z nich.
COVID-19 sa šíri po svete iba necelé tri mesiace, a už sa ním nakazili státisíce ľudí. Podľahli mu tisíce nakazaných. 15. marca došlo v prípade šírenia tejto nákazy k svetovému medzníku. Počet nakazených mimo Číny rýchlym tempom predbehol počet nakazených v krajine pôvodu tohto ochorenia. Ako informovali viacerí Slováci z Číny, táto krajina sa postavila k ochoreniu veľmi zodpovedne a koordinovane. Podarilo sa im vytvoriť nielen plán na zaopatrenie postihnutých, ale aj na zásobovanie ľudí v karanténe, ako aj na minimalizáciu šírenia tejto veľmi nákazlivej choroby.
Je veľmi dobré, že naše vládne špičky si včas dali poradiť odborníkmi, ktorí zažili podobné nákazy aj na vlastnej koži. Na rôznych opatreniach, ktoré súvisia s liečbou, podporou obyvateľstva a prevenciou šírenia, vidieť, že túto vážnu situáciu neberú na ľahkú váhu. Ak sa budeme všetci správať v tejto situácii zodpovedne a budeme sa riadiť odporúčaniami, zväčšujeme šance, že naši zdravotníci budú mať dostatočné kapacity a nebudú vystavení preťaženiu a vážnym dilemám. Zároveň sa tak významne skráti časové obdobie, za ktoré sa budeme môcť vrátiť k takému spôsobu života, na ktorý sme si za tie roky už tak zvykli.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram