Celková čiastka
Zostávajúci čas
Po vyše dvoch mesiacoch od uzatvorenia Slovenska a po vyše troch týždňoch od spustenia Covid automatu, máme na Slovensku istotu, že sa situácia nezlepšuje. Počet ľudí v nemocniciach je stále vysoký; vysoké sú aj počty ľudí, ktorí každodenne zomierajú v nemocniciach. A rovnako vysoké sú aj miery pozitivity testovaných ľudí. Verejne známe dáta naznačujú, že ochorenie, ktoré už spôsobilo zdravotné ťažkosti a smrť tisícom ľudí na Slovensku, sa šíri podstatne ľahšie ako pred rokom.
Preto už bol najvyšší čas, aby sa mnohé pravidlá prehodnotili. Výstupy Covid automatu za jednotlivé okresy, vyhodnocované na týždennej báze, ktoré by už mali byť aj ošetrené o chyby napríklad v dôsledku iného skutočného pobytu občana, ktorý sa nezhoduje trvalým pobytom, nám naznačujú. že aj v mnohých okresoch sa situácia zhoršuje. Niektoré okresy síce už nie sú zaradené do čiernej kategórie, no pribudli nové čierne okresy. Kým predminulý týždeň sme mali 10 červených okresov, od minulého týždňa ich zostalo len 6.
Niektoré pravidlá, ktoré začali platiť až od tohto týždňa, vrátanie nosenia respirátorov v obchodoch a vo verejnej doprave, sa mohli zaviesť aj skôr. Čím neskôr sa príjmu proti-epidemické opatrenia, tým dlhšie môže trvať dostavenie sa ich účinku. Vláda dala terajším opatreniam ultimátum do 21. marca. Efekt niektorých opatrení sa však nemusí dostaviť do tohto dátumu a potom budeme musieť znášať poriadne tvrdé uzavretie krajiny, ktoré sa nám na rozdiel od iných európskych krajín vyhýbalo.
Mali by sme sa však poučiť z doterajšej situácie, ktorú sme prežívali za ostatný rok. Namiesto krátkodobých heroických výkonov, ktoré stoja veľa zdrojov a energie, a síce prinášajú výrazný efekt, ale s krátkym účinkom, by sme sa mali zamerať na zlepšenie nastavenia fungovania takých procesov, aby sme predchádzali opätovnému rozmáhaniu sa nákazy.
Nakoľko máme s Českou Republikou teraz veľmi podobný priebeh pandémie a medzi krajinami stále prebieha intenzívna výmena tovarov a cezhraničné cestovanie, tí, čo teraz riadia pandémiu, by sa mali zamerať na to, aby sa s cestovaním na väčšie vzdialenosti nešírila aj nákaza. Takíto pracujúci ľudia by mohli byť čoskoro aj uprednostnení a vhodne motivovaní k tomu, aby sa dali zaočkovať.
Prebehnú možno už len týždne a na Slovensku budeme mať nielen dostatok vakcín, ale aj ich lepší výber, nakoľko jednotlivé látky sa vyvíjali podľa rozdielnych vedeckých postupov. To by potom malo prispieť k rýchlejšiemu naplneniu zámeru zaočkovať aspoň 60 percent obyvateľstva.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram