Celková čiastka
Zostávajúci čas
Uplynul už takmer mesiac, odkedy v japonskom Tokiu prebehol emotívny uvítací ceremoniál. Popri zaujímavom kultúrnom programe a prekvapivých zvratoch a efektoch sme počas niekoľkohodinového ceremoniálu mohli vidieť športovcov z takmer celého sveta.
K oficiálnemu mottu nového olympijského hnutia („rýchlejšie, vyššie, silnejšie“) pribudol v tomto roku aj pre obdobie poznačené pandémiou ďalší motív („spoločne sme silnejší“).
Tradičné motívy snahy o súťaživosť a akciu doplnili aj témy väčšej solidarity a spolupatričnosti. Je to radosť sa pozerať na športovcov, ako môžu za rovnakých podmienok predviesť svoje výkony a merať si tak sily so svojimi športovými protivníkmi.
Sledovanie dobre zorganizovaného vrcholového športu je tak pekným symbolom toho, že aj život na celom svete by bol oveľa krajší a pokojnejší, ak by na svete panovali čo najmenej rozdielne štartovacie podmienky.
Motivácia pracujúcich ľudí dokáže pohýnať celú spoločnosť vpred. Práca zdvíha aj životné podmienky. Stáva sa však, že nie každý dokáže s ostatnými z najrôznejších aj objektívnych príčin držať krok. Nový olympijský motív nám pripomína, že ako spoločnosť, či dokonca celá terajšia civilizácia, nemôžeme skutočne rásť, ak popri snahe o získanie čo najlepšieho výsledku nebudeme pamätať na spoločné dobro a solidaritu s ostatnými. Ak nezostaneme k sebe ľudskí a ústretoví napriek spoločenským, kultúrnym a sociálnym rozdielom.
Niektoré rozdiely sú v rámci krajiny dané aj z úradu, ktorý daný človek v tej chvíli zastáva. Napriek svojmu postaveniu by nemal stratiť pevnú pôdu pod nohami, aby napríklad neprišiel o schopnosť viesť so zvyškom spoločnosti dialóg a aby vedel včas rozpoznať skutočné problémy.
Hoci sa tak dialo už počas ostatnej vlny, že sme sa nové opatrenia dozvedeli zo dňa na deň, aj pri novom automate a jeho platnosti pravidiel sa tak udialo znova. O pol mesiaca sa začína škola, a my stále nevieme, ako to bude fungovať v praxi.
Vedenie našej krajiny malo po ústupe ostatnej vlny pandémie niekoľko mesiacov pokojné obdobie na to, aby sa podarilo očkovaním ochrániť najzraniteľnejších, popri chorých predovšetkým seniorov, no o chvíľu tu máme už možno ďalšiu vlnu pandémie, a oproti zvyšku celej Európskej únie máme veľmi veľký podiel nezaočkovaných seniorov.
Možnosti očkovania čo najbližšie k seniorom bolo treba riešiť už minimálne od mája. Najmä ľudia vo vyššom veku nie sú ani technicky zdatní, ani mobilní.
Problémy medzi bohatými a chudobnými prevládajú aj na medzinárodnej úrovni. Podľa neziskovej organizácie Oxfam pre svetový boj proti chudobe a nespravodlivosti sa 2700 miliardárov po celom svete stalo počas pandémie ešte bohatšími. Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos počas pandémie zvýšil svoj majetok o viac ako dvojnásobok, z takmer 80 miliárd na viac ako 190 miliárd dolárov. Podľa organizácie Oxfam by tento jeden z najbohatších ľudí na svete mohol sám zaplatiť očkovanie všetkým ešte nezaočkovaným ľuďom na celom svete.
Oxfam žiada všetkých teraz úspešných miliardárov po celom svete, aby sa jednorazovo vzdali 99 percent svojich príjmov. S viac ako piatimi biliónmi dolárov by bolo dostatok zdrojov za riešenie pandémie na celom svete.
Ak chceme terajšiu situáciu zvládnuť čo najlepšie, potrebujeme lepšie porozumieť tomu, čo znamená byť spoločne silnejší.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram