Celková čiastka
Zostávajúci čas
Ilustračná fotografia
Slovensko sa stáva krajinou paradoxov. Tých je v Novom Zákone neúrekom, ale zväčša sú navzájom si protirečiace obrazy plné pozitívnej energie a nádeje. Prechodu od tmy do svetla. U nás je to, konkrétne v oblasti súdov a práva, presne naopak.
Právnické fakulty u nás úspešne opúšťajú každý rok tisíce absolventov, konkrétne v minulom roku ich bolo 1330, predsa však do výberových konaní na súdy sa u nás hlási rekordne málo uchádzačov. Viacerým z nich navyše chýba potrebná kvalita. Pri nedávnych výberových konaniach 40 sudcov okresných súdov sa na jedno miesto hlásilo v priemere viac ako 6 uchádzačov, no do druhého ústneho kola postúpili v priemere už iba menej ako dvaja.
Konkrétne na okresnom súde Bratislava I, kde hľadali 7 nových sudcov, sa do druhého kola dostali iba dvaja, v Dunajskej Strede, Zvolene a Rimavskej Sobote zasa neprešiel do druhého kola žiaden. Najväčší záujem mali uchádzači o 13 nových miest na okresnom súde v Banskej Bystrici, ktoré sa špecializujú na exekúcie. Do druhej časti výberového konania prešlo až 35 uchádzačov.
Pritom zamestnanie sudcu je z pohľadu príjmu celkom atraktívne. Plat minimálne na úrovni poslanca Národnej rady, 13. a 14. plat v plnej výške a k tomu ďalšie benefity. Čerešničku na pomyselnej torte predstavuje skutočnosť, že funkcia sudcu je až do dôchodku alebo na doživotie.
Keďže máme na Slovensku tisíce absolventov právnických fakúlt, problém s obsadením miest sudcov, ktorých sú len stovky, môže súvisieť buď len s tým, že absolventom sa podarilo nájsť si atraktívnejšiu či výhodnejšiu prácu ako je miesto sudcu, alebo sa väčšina ponovembrovej generácie právnikov obáva, že by to mohlo byť na mieste sudcu buď náročné alebo nebezpečné. V súdnych procesoch je úloha sudcu predsa len kľúčová a sudca je konfrontovaný v súdnych sporoch s protichodnými záujmami dotknutých strán, najmä ak ide o obchodné či hospodárske vzťahy alebo rozhodnutia orgánov verejnej správy. Ako sme toho aj aktuálne svedkami s ľuďmi s financiami, mocou a kontaktmi komunikujú súdy ináč ako s bežným človekom. Slovensko je navyše stále zrejme jedinou krajinou na svete, a to aj vrátane tých bez demokracie, ktorá nepostavila pred súd žiadneho politika.
V prípade exekúcií, ktorých máme v súčasnej dobe neúrekom, sa pravdepodobne právnici o miesto sudcu uchádzať neboja. Človeku alebo firme na pokraji bankrotu chýba dostatočný kapitál, aby si mohol dovoliť napríklad aj skúsenejšieho právnika. Sumy za právnické služby začínajúce na trojciferných číslach sú predsa len niečím, čo vytvára hrubú čiaru v spoločnosti a podpisuje sa aj za túto judikatívnu nerovnosť.
Musí to byť systémová chyba, ak sa na miesto sudcu, ktorý sa zaoberá iba exekúciami, hlási niekoľko násobne viac uchádzačov ako na miesto sudcu, ktorý bude rozhodovať o trestnej činnosti alebo daňových podvodoch. Problém bude zrejme ukrytý v nedostatočnej alebo neefektívnej ochrane verejných činiteľov a ich rodinných príslušníkov. Ale toto je už otázka, ktorú treba efektívne riešiť s ministerstvom vnútra a políciou, či dokážu ochrániť našich sudcov a ich rodiny.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram