Celková čiastka
Zostávajúci čas
Na Slovensku sme sa stali svedkami historickej udalosti. Na pozíciu prezidentského úradu nastúpila zástupkyňa nežnejšieho pohlavia, prvá prezidentka Slovenskej Republiky Zuzana Čaputová. So sebou si do prezidentského paláca priniesla ďalšie prvenstvo. Z doterajších slovenských prezidentov bola v čase inaugurácie aj doteraz najmladšia. Kým už bývalý prezident Andrej Kiska bol v čase nástupu do úradu, so svojimi 51 rokmi, rekordérom oproti svojim predchodcom, nová prezidentka ho prekonala o ďalších takmer 6 rokov.
Aj tieto generačné preferencie kandidátov naznačujú, že dnešní voliči majú pri prezidentských voľbách iné preferencie a funkciu prezidenta vnímajú inak, ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi. Namiesto reprezentatívnej funkcie hlavy štátu sa do popredia dostávajú jeho štátnické funkcie a viac aktivít smerom k občanom.
Ak by sme si porovnali obdobia jednotlivých prezidentských kandidátov a počet ich oficiálnych ciest smerom k svojim občanom, počet charitatívnych a dobročinných aktivít, myslím, že vo všetkých tých smeroch bolo prezidentovanie bývalého podnikateľa a filantropa Andreja Kisku voči jeho predchodcom prelomové.
Hoci jeho nástupkyňa Zuzana Čaputová nedisponuje sama takými finančnými kapacitami ako jej predchodca, má zase iné skúsenosti z svojej profesionálnej právnickej dráhy a z občianskeho aktivizmu. Ako sme mali možnosť opakovane zažiť počas prezidentskej kampane, ako aj samotnej inaugurácie, veľký dôraz kladie na slušnosť, nestrannú spravodlivosť a dôstojnosť bez ohľadu na sociálny štatút, rasovú alebo náboženskú príslušnosť. Kým prezident Kiska, bol zrejme aj pre nie celkom bezproblémuvú spoluprácu medzi vládou a prezidentským palácom, nie až tak často prítomný v zahraničí, ako jeho predchodcovia. S novou prezidentkou sa aj v tejto oblasti môžeme zrejme dočkať pozitívnych zmien. Pred niekoľkými týždňami v Bruseli získala ocenenie Európska osobnosť roka. Pre cezhraničnú spoluprácu a obchod je ale aj tak dôležitejšie, ak na zahraničné cesty chodia s podnikateľmi predovšetkým zástupcovia vlády. Rovnako v Nemecku na takéto cesty chodili v minulosti viac kancelári a kancelárky než spolkoví prezidenti.
Uprostred mnohých ekonomických, globalizačných, kultúrnych a migračných problémov, ktorým v súčasnosti čelia mnohé krajiny západnej kultúry, kde vzrastá opozícia voči demokratickým štruktúram a vzájomnej tolerancii medzi rôznymi národmi a náboženstvami, je prezidentský úrad Zuzany Čaputovej svetlým miestom pre Západ. Radosť z jej zvolenia už prejavili viacerí západní štátnici, ako kanadský premiér Justin Trudeau, francúzsky prezident Emmanuel Macron či alebo generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Ak terajšie prezidentské obdobie prinesie aj na Slovensku viac zmierenia, porozumenia a dôstojnosti aj obyčajným ľuďom, môže sa tento štýl politiky stať inšpiráciou aj pre ostatné menej demokratické krajiny ako Slovensko.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram