TopTip

Spoločenský komentár: Rozdelený štát

Spoločenský komentár: Rozdelený štát zdroj foto: pixabay.com

Udalosti ostatných týždňov o prejavoch násilia z radov občanov ukazujú, že polarizácia spoločnosti neklesá. Možno podobne ako aktuálna zdravotná situácia aj nárast frustrácie a prejavov násilia časti spoločnosti je na vzostupe.

Dôsledky tejto konfrontácie nemusia v najväčšom meradle znášať ľudia, ktorí sa ocitli na trecích plochách dvoch protichodných táborov. Vďaka Bohu sú ľudia na Slovensku ešte dostatočne uvedomelí na to, aby nesiahali po totálnych a smrtiacich riešeniach. O takých zatiaľ počúvame iba zo zahraničných správ; o smrteľných útokoch na policajtov, politikov, alebo aj bežných občanov.

Možno je to tak preto, lebo väčšina ľudí na Slovensku má dostatočné rodinné a priateľské väzby a necíti sa byť odtrhnutá od všetkého. Aj napriek bolesti, diskomfortu a možno až beznádeji sa neuchyľujú k totálnym a deštrukčným činom.

No tak, ako to býva aj pri iných konfliktoch, trpia predovšetkým tí, ktorí sa necítia byť príslušníkmi žiadneho z protichodných táborov, len si chcú zodpovedne a podľa najlepšieho vedomia a svedomia robiť svoju prácu a žiť svoj život.

Ani pracovníkom z iných oblastí, napríklad z poľnohospodárstva, remeselníckej výroby alebo stavebníctva by sa nepáčilo, keby ich prácu neustále sledovali ľudia z iných odvetví a neustále im kibicovali, že nevedia robiť svoju prácu. Že by mali to, čo robia, robiť úplne inak. Alebo by im začali nepekne nadávať, vysmievať sa z nich, alebo sa im dokonca vyhrážať.

To sa dnes na Slovensku, žiaľ, deje. Relativizuje sa práca ľudí na svojich pozíciách najmä v zdravotníctve a prekračujú sa nastavené pravidlá, ktoré majú za cieľ zabezpečiť pokojné a čo najlepšie spolužitie občanov.

Vnútorne oslabený a rozorvaný štát okrem toho, že nedokáže dostatočne chrániť najslabších, sa stáva ľahkou korisťou pre špekulantov a iné krajiny s revizionistickými alebo dokonca koloniálnymi ambíciami.

Až po vyše roku sa teraz verejnosť na Slovensku dozvedela, že pre počiatočný nezáujem zo strany štátu si tu bez jeho vedomia, pre diery v zákone a za porušovania medzinárodných dohôd, skupuje nehnuteľnosti iný štát. Taký, ktorý nás v dávnejšej minulosti už aj vojensky napadol.

Slovensko teraz naozaj nepotrebuje nezmyselné a násilné vnútorné konflikty. Ak má časť spoločnosti výhrady alebo obavy, treba svoje požiadavky vyjadriť pokojnou cestou a  byť aj pripravený na hľadanie kompromisov a na rešpektovanie pravidiel, predovšetkým ak sa človek pohybuje vo verejných a spoločných priestoroch.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.