TopTip

Spoločenský komentár: Rekapitulácia

Spoločenský komentár: Rekapitulácia Ilustračná fotografia. Zdroj: forbes.sk

Situácia v čínskom Wu-chane, kde pred rokom zúrila pandémia, sa už vrátila do situácie podobnej tej pred jej vypuknutím. Deti chodia do škôl, ľudia do práce. Otvorené sú aj obchody a prevádzky. Ísť vonku večer s priateľmi niekam si sadnúť nie je v tomto meste žiadnym zločinom.

Otvorené v tomto meste sú dokonca aj trhy s rôznym tovarom a potravinami, na ktorých sa mal pred rokom udiať prenos vírusu zo zvieraťa na človeka. Za celý rok od uzavretia tohto mesta v celej najľudnatejšej krajine sveta mali zaznamenať podľa oficiálnych údajov takmer 90-tisíc nákaz vírusom a viac ako 4,5-tisíc úmrtí.

Na našom malom Slovensku, ktoré má menej obyvateľov ako niektoré čínske veľkomestá, sme za krátky čas zaznamenali niekoľkonásobne viac potvrdených nákaz vírusom, a ak v krátkom čase nepoklesne mortalita v dôsledku nákazy, tak o niekoľko dní budeme mať na Slovensku, ktoré má toľko obyvateľov ako býva len v centre Wu-chanu, aj viac potvrdených obetí ako v celej Číne.

Oproti Číne sa situácia s nákazou v ostatných častiach sveta rozvinula do obludných rozmerov. Obludných nielen počtom nakazených a úmrtí, ale aj časom, ktorý si doposiaľ vyžiadala na reštrikciách a ktorý si ešte vyžiada, kým sa podarí vo veľkej časti uhasiť tento požiar.

Kým Číne sa zrejme podarilo obrazne povedané uhasiť požiar v jednom byte niekoľkoposchodového domu, väčšina krajín vo svete musela hasiť požiar opakovane, lebo ho neuhasila dostatočne na všetkých miestach a tak opätovne došlo k značným požiarom. Zdá sa, že tento „požiar“ prenikol do takmer všetkých častí mnohých krajín a stále tam tleje. Stáva sa miestami dokonca „odolnejší“ a „horľavejší“. Ekonomické dôsledky, ktoré z toho vyplynuli, sú pre zvyšok sveta podstatne horšie ako v samotnej Číne.

My sme na Slovensku síce na jar hasili požiar podobne intenzívne ako v Číne a ten sa takmer uhasil. Otvorené hranice a častá migrácia obyvateľov však prispeli k tomu, že požiar v celej Európe stále horí a paralyzuje život. Kým v Európe sme ekonomické dôsledky zatiaľ až tak nepocítili, minuloročné obrazy zo Spojených štátov, kde neexistuje taká právna ochrana zamestnanca, boli podstatne dramatickejšie. Zostalo tam mnoho nezamestnaných a časté boli aj potravinové zbierky pre ľudí, ktorí zrazu nemali výslovne čo do úst. Aj preto tam prezidentské voľby prebiehali vo vypätejšej atmosfére.

V Európe sme štátnou pomocou odsunuli podobné problémy do budúcnosti. Nárastu nezamestnanosti a podobným negatívnym javom ako v USA sa možno nevyhneme. Naša terajšia vláda sa musí preto pripraviť na to, že viacerí ľudia budú v sťaženej situácii reagovať citlivejšie ako doteraz. A spolu s eskaláciou vynucovacích opatrení a neúctivej komunikácie voči občanom bude ešte viac rásť aj miera spoločenskej nespokojnosti.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.