TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Prevencia násilia

Spoločenský komentár: Prevencia násilia 11. júna zaútočil bývalý žiak na učiteľov svojej školy vo Vrútkach. Jeden z pedagógov pri útoku zomrel.

Mnoho ľudí si ešte ani nevydýchlo od ťažkostí spôsobených koronakrízou, a našu krajinu už postihla strašná tragédia. Nezmyselné besnenie jedného mladíka na škole pripravilo o život jedného vzácneho človeka a vážne zranilo ďalšie osoby.

Vďaka Bohu prvý krvavý útok na škole na Slovensku bol aj vďaka pohotovosti zamestnancov školy podstatne menej krvavý ako tie, o ktorých sme sa v ostatných rokoch dozvedali zo zahraničia.

Čo bolo príčinou toho ohavného skratového konania, to sa zrejme dozvieme až o niekoľko týždňov. Z doteraz známych informácií o šikane útočníka ešte z jeho školského obdobia, a potom aj o jeho neskorších deliktoch, môže vyplývať aj to, že trauma, ktorú útočník prežíval počas školských čias, nebola adekvátne reflektovaná jeho bezprostredným okolím a nabrala obludné rozmery. Niekoľkomesačné obdobie karantény mohlo u viacerých ľudí s ranami na duši prehĺbiť nepríjemné duševné pocity.

Naša spoločnosť sa teraz bude musieť vysporiadať s touto novou situáciou. Možno prídu na stôl nové bezpečnostné pravidlá, mužský dozor na školách možno dostane do výbavy nejaké obranné spreje alebo paralyzéry. Pedagogický personál a školské psychologičky dostanú do rúk nové smernice, ako adresnejšie riešiť traumatické situácie žiakov na školách. Ako v tejto situácii uviedli viacerí psychiatri, násilné činy nekonajú vo väčšej miere ľudia s duševnými poruchami. Ľudský prístup a pochopenie, ukazovanie cesty, ako sa vysporiadať s dennodennými trápeniami zranených a osveta okolia môžu urobiť v prevencii násilných činov oveľa viac, než dokážu reštrikčné stratégie.

Narastajúcu frustráciu v spoločnosti musí riešiť aj súčasná vláda

Mnoho ľudí pre pretrvávajúce obmedzenia ešte nemôže pracovať a zabezpečiť obživu pre svojich najbližších. Namiesto strašenia a prijímania reštrikcií potrebuje vláda viac komunikovať s dotknutými a nájsť pre nich také riešenia, ktoré by neohrozovali aj ostatných. Nielen na Slovensku, ale aj v Nemecku sa najviac postihnutou skupinou pre koronakrízu stali živnostníci a malí podnikatelia, pretože majú oproti zamestnancom a väčším firmám obmedzené možnosti čerpania pomoci. Hrozba druhej vlny nákazy a s ňou spojené ďalšie obdobie núdzového stavu by mohli byť pre mnohých devastačné.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 12.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie nášho dieťaťa v brušku, som v 4.mesiaci tehotenstva, za trpezlivosť pri výchove 3. ročného dieťaťa a za živú vieru pre manžela Martina. Viktória
  • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.