Celková čiastka
Zostávajúci čas
My na Slovensku a veľká časť Európy žijeme v ostatných rokoch v celkom pokojnej situácii. A pritom situácia počas uplynulých sto rokov bola v našom okolí celkom búrlivá. Obe svetové vojny prebehli v našej bezprostrednej blízkosti.
Možno sú to spomienky ešte súčasníkov týchto bolestných udalostí, ktoré siahali až do 90. rokov 20. storočia, čo bráni tomu, aby sa situácia znova zásadne zdramatizovala. Každej prudkej eskalácii násilia predchádzajú udalosti a celkový spoločenský rámec, ktorý pre jedného môže byť priam výhodný, pre druhého je, naopak, utrpením.
My sme za ostatných takmer 200 rokov prežili rôzne spoločenské rámce, ktoré zakaždým iným spôsobom limitovali človeka v jeho živote a presvedčení. Nezriedka sa stávalo, že spoločenské zriadenie, ktoré sa prezentovalo ako lepšie a spravodlivejšie pre všetkých, bolo v konečnom dôsledku ešte hrubšie, násilnejšie a menej schopné naplniť ciele, ktoré sľubovalo.
S odstupom rokov a bolestných skúseností sme sa naučili, ktoré ideológie a svetonázory škodia jednotlivcovi i spoločnosti. Okúsili sme, že za presadzovaním ich svetonázoru zostalo doslova viac naplnených hrobov. Ide o ideológie s negatívnymi dôsledkami podobnými pandémii.
Je preto na mieste, aby sme historické negatíva týchto ideológií nielen skutočne odsúdili, či uctili si ich bezbranné obete. Národnosocialistická ideológia pôsobila na našu spoločnosť síce kratšie, no o to intenzívnejšie, a tá komunistická nás gniavila pomalšie, no podstatne dlhšie, celú jednu ľudskú generáciu. Obe mali spoločné to, že mali jasnú predstavu o podriadení slobody jednotlivca v prospech vízie čelných predstaviteľov moci. Kto odmietal prijať takúto víziu sveta, bol za to utláčaný rôznymi menej či viac násilným formami.
Nie je vylúčené, že budeme svedkami príchodu novej, úplne novej ideológie, ktorej trpké ovocie pre ľudí v krajine bude veľmi podobné tomu, čo museli znášať ľudia v 20. storočí.
Ľudom, ktorí by chceli najradšej všetkých premeniť podľa svojich vízií a predstáv, by sme mali pripomenúť, aby si dôslednejšie zopakovali dejiny, aby sa zaujímali nielen o holé a zjednodušené fakty, ale aj o osudy konkrétnych ľudí.
Napríklad je nemysliteľné, aby lekári boli prepustení zo svojho zamestnania iba preto, lebo odmietnu vykonať niečo, čo je v rozpore tak s ich vlastným svedomím, ako aj s pravidlami lekárskej etiky obsiahnutej v Hippokratovej prísahe. Ale práve k tomu smeruje správa chorvátskeho europoslanca Predraga Freda Matiča, ktorú pred niekoľkými dňami schválil Výbor pre ženské práva a rodovú rovnosť v Európskom parlamente.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram