TopTip

Spoločenský komentár: Polopravdy

Spoločenský komentár: Polopravdy Igor Matovič a Richard Sulík na tlačovej konferencie. Foto: TASR

Od vyhlásenia uzavretia krajiny pred Vianocami ubehol už mesiac. Pravidlá boli vtedy nastavené voľnejšie. Bolo v nich badať snahu vlády, aby sme jedny z najkrajších sviatkov roka neprežili v úplnej izolácii. Viaceré regionálne úrady však krátko pred štedrým večerom dali obyvateľom nemilý darček v podobe ešte viac sprísnených opatrení.

Situácia sa cez sviatky nezlepšovala a tak sa opatrenia sprísnili ešte viac po Novom roku. Napriek tomu ostala situácia vážna v priebehu celej doby. Tisíce nových úmrtí od 19. decembra len poukazujú na skutočnosť, že ochorenie sa tentoraz dotklo Slovenska výrazne. Konflikt medzi premiérom vlády Igorom Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom, žiaľ, v očiach mnohých ľudí zatienil vnímanie situácie, v ktorej sa stále nachádzame.

Podobne, ako to býva v mnohých historických príbehoch o slávnych ríšach a ich páde pre vnútorné konflikty, aj tento raz sa do popredia čoraz viac dostávajú proroci skazy, ktorí predpovedajú zánik tejto ani nie ročnej novej vlády. Premiéra obviňujú z toho, že si na opatreniach buduje iba vlastný imidž. Že všetko, čo teraz koná, je iba výsledkom politických hier o získanie väčšej priazne a popularity. Veď ako ukazujú posledné dáta, situácia sa už predsa začala pomaly zlepšovať, incidencia už začala klesať.

Ak by sme teraz počas núdzového stavu nemali predvolebné prieskumy, tak hádam by to aj prospelo v tom smere, aby sa jednotliví koaliční partneri neocitali v pokušení uprednostňovať osobné záujmy strany pred tými spoločnými. Na stránke portálu Dáta bez pátosu, z ktorého čerpajú mnohé médiá a jednotlivci, sa síce píše o zlepšení situácie, no zo správy zo 16. januára môžete vyčítať dve varovné informácie: medzitýždenný nárast počtu pacientov v nemocniciach a potom aj ľudí, ktorí potrebujú pripojenie na pľúcnu ventiláciu. Situácia v nemocniciach sa teda napriek všetkým obmedzeniam stále zhoršuje. Tvorcovia portálu preto v závere správy zo soboty odporúčajú, aby sme zostali doma.

Pozitívnou správou z prostredia vlády bolo, že začala jednať nie autokraticky, ale konsenzuálne. Snažia sa dospieť k riešeniu vzájomnou dohodou. Ak človek stratí vo vrcholovej politike medziľudskú úctu a rešpekt, môže sa ľahko stať, že ako rýchlo zažiaril, tak rýchlo aj opäť zhasne. Zatiaľ síce nie je jasné, či celoplošné testovanie spolu s lockdownom urýchli zníženie šírenia nákazy, ale ako schválila vláda, tentokrát a naposledy sa o tom budeme môcť presvedčiť, či to bude fungovať.

Ak sa zodpovedným podarí nájsť efektívny očkovací plán, tak spolu s terajšími obmedzeniami môžeme očakávať, že po vyše mesiaci sprísňovaní opatrení budeme svedkami opätovného uvoľňovania. Ak sa podarí do najbližšej jesene zaočkovať dostatočné percento ľudí, tak toto prísnejšie uzatvorenie krajiny už bude na dlhú dobu zrejme aj posledné.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.