TopTip

Spoločenský komentár: Paralyzovaná krajina

Spoločenský komentár: Paralyzovaná krajina

Zdá sa, že s blížiacimi sa oslavami najväčšieho kresťanského sviatku, víťazstva života nad smrťou, prichádzalo svetlo aj celkovej paralýzy vzťahov jednotlivých členov terajšej vlády.

Ak sú vzťahy naštrbené nielen pri výkone štátnej moci, ale aj v inom zamestnaní, alebo aj v rodinných vzťahoch, všade to má svoje neblahé dôsledky. Samotní aktéri drámy sa často zvyknú točiť okolo seba, nastupujú na kolotoč sebadeštrukcie a prestávajú vnímať potrebu riešiť problémy, ktoré sa ich nedotýkajú bezprostredne, ale zo svojho postavenia to majú na zodpovednosti.

Tak aj jednotliví členovia vlády sa viac uzavreli a snažili sa o presadzovanie svojich požiadaviek. Voči svojim oponentom boli aj príliš kritickí. Táto vládna kríza sa u nás začala už na konci minulého kalendárneho roka. Týždne ubiehali a od začiatku nového roka sa neudialo nič zásadne ústretové alebo reflektujúce voči obyvateľom.

Okrem zhoršujúcich sa vzťahov, ktoré sa ešte viac prehlbovali, mohla za celkovú paralýzu aj naďalej vážna situácia v nemocniciach. No kým sa značné plošné obmedzenie nákupov dalo v januári ešte akceptovať, na začiatku apríla je táto obmedzujúca situácia v mnohých oblastiach života a práce už priam neúnosná.

Zdá sa, že jedno z posledných opatrení, používanie respirátorov v interiéroch, mohlo mať celkom významný vplyv na zníženie šírenia nákazy nových mutácií koronavírusu. Oblasti života sa u nás zatiaľ vo veľkej miere len sprísňovali a nereflektovali sa veľmi nové poznatky o šírení ochorenia. Dobrou správou bolo, že sa začalo viac myslieť na prevenciu zavlečení nových mutácií zo zahraničia.

Môže to znieť ako paradox, ale v krajinách od nás vyspelejších, kam pravidelne odchádza za prácou aj množstvo Slovákov, sa verejná doprava aj teraz využíva v podstatne väčšej miere ako u nás. Sčasti za to môžu vysoké poplatky spojené s vlastníctvom auta, sčasti je to dôsledok vysokého počtu ľudí, ktorí sa tam nedávno prisťahovali.

Odkedy sa v Rakúsku, alebo aj v Nemecku, používajú v autobusoch alebo vo vlakoch respirátory, zistila sa na týchto miestach znížená miera rizikovosti nákazy nielen u cestujúcich, ale aj zamestnancov, ktorí vo verejných dopravných prostriedkoch strávia násobne viac času. Samozrejmosťou je dodržiavanie hygienických a upratovacích opatrení.

Rozmeňme tieto poznatky na drobné: ak budeme naozaj dôslední v dodržiavaní hygienických opatrení, tak v kombinácii so správne nasadeným respirátorom by mohlo byť otvorených podstatne viac priestorov prístupných pre verejnosť vrátane obchodov, prevádzok a miest náboženského kultu. V súvislosti s poslednými menovanými už bola podaná sťažnosť na Generálnu prokuratúru a Európsky súd pre ľudské práva.

Ostáva veriť, že vládna kríza je už na dlhú dobou zažehnaná, a že zodpovední vo vláde začnú konať skôr, ako ich bude k tomu nabádať domáca alebo zahraničná judikatúra.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.