TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Otváranie spoločnosti

Spoločenský komentár: Otváranie spoločnosti Slovenský premiér predstavuje plán otvárania spoločnosti. Foto: Forbes

Už niekoľko dní sledujeme na Slovensku veľmi dobrý vývoj znižovania šírenia nákazy koronavírusom. Ak sa najbližšie dni nestane nič mimoriadne a prelomové, vstúpime do druhej fázy otvárania našej spoločnosti.

Je to priam zázrak, že sme na Slovensku nemuseli čeliť zvýšenému počtu chorých s vážnym priebehom. Ľudia, ktorí trpia na iné vážne ochorenia alebo zdravotné ťažkosti, tak nemuseli až tak dlho čakať na vyšetrenia alebo na zdravotné výkony.

V tejto kríze sme sa naučili, že pre krajinu je dobré, keď má pestré spektrum hospodárstva a kultúry, od rastlinnej výroby cez výrobu najrozličnejších produktov až po kvalifikované vedecké pracoviská. Ak každé z týchto odvetví prispeje svojimi zručnosťami a inováciami, dostavia sa veľmi zaujímavé synergické efekty. Aj bohaté vyspelé západné krajiny teraz trpia napríklad nedostatkom najmä základných dezinfekčných a ochranných pomôcok. Tým, že sa mnohé z týchto teraz tak potrebných vecí vyrába v iných častiach sveta, niekedy aj v Ázii alebo Amerike, nie sú vždy schopní pre krajinu zabezpečiť dostatočné množstvo.

Pre túto náročnú situáciu, v ktorej sme sa teraz ocitli, istotne vzniknú na európskej úrovni nové stratégie na lepšie zvládnutie podobných situácií, nielen pri schémach ochrany a prevencie, ale aj logistiky a zásobovania potrebnými vecami.

V najbližších mesiacoch bude úlohou štátov a medzinárodných inštitúcií zistiť, ako sa kríza odrazila na životnej úrovni ľudí; kto si počas nej pohoršil a kto naopak prilepšil. Mali by hľadať nástroje na to, aby sa zmiernili prehĺbené sociálne rozdiely. Tie zrejme budú o čosi výraznejšie než tie, ktoré priniesla nedávna finančná a hospodárska kríza spred viac ako 10 rokov.

Niektoré západné krajiny už otvorili niektoré ročníky škôl za obmedzených podmienok. V triedach majú menej žiakov, učia sa menej hodín, snažia sa, aby sa jednotlivé skupiny nestretali na chodbách ani pri dverách. Mladší učitelia musia zastupovať svojich starších kolegov a časť musí robiť kontroly na chodbách, aby žiaci nešli k sebe príliš blízko alebo ich nešlo veľa naraz na toaletu. Podľa skúseností učiteľov z Nemecka sa teraz samotnému vyučovaniu na školách venuje približne len polovica pedagógov. Disciplinovanejší pri zmenených podmienkach sú žiaci druhého stupňa základných škôl. Prvostupňoví žiaci sa tam často vešali na učiteľku alebo šli blízko ku spolužiakovi.

Uvidíme, aké pravidlá nastaví pre školy krízový štáb na Slovensku, či sa mu poradí nájsť správnu mieru, aby neznamenal prílišný a dlhodobejší nárast stresu pri pedagógoch ako aj rodičoch školopovinných detí, kým si zvyknú na zmenené podmienky.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 29.11.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby bol rozvoj robotizácie a umelej inteligencie vždy ľuďom na osoh.
 • Úmysel KBS na november: Aby sa prehlbovala naša úcta k Svätému Písmu, ktoré je prameňom zjavenia pravého Boha
 • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.