TopTip

Spoločenský komentár: Ochrana najzraniteľnejších

Spoločenský komentár: Ochrana najzraniteľnejších zdroj foto: pexels.com

V minulom vydaní rubriky o spoločenských témach sme rozprávali o aktuálnom pandemickom vývoji. Aj o týždeň neskôr, napriek rastúcemu trendu pozitivity, sa nič nemení na tom, že tento rok máme napriek porovnateľnej pozitivite menej hospitalizácií a ešte menej úmrtí.

Výrazný podiel na tom má podľa odborného portálu databezpatosu.sk odlišné vekové zloženie pozitívnych a tiež skutočnosť, že časť najohrozenejších ľudí tomuto ochoreniu podľahla už pred rokom. Teraz je v skupine pozitívnych prípadov podstatne viac mladších ľudí. Kým minulý rok pandémii podľahlo viac ako 13-tisíc dospelých, u detí a mladistvých to bolo 12 detí.

Podľa štatistík zo Spojených štátov smrtnosť vírusu dospelých je 1 až 2 percenta nakazených. U detí za veľkou mlákou bola smrtnosť 100-násobne nižšia. U nás je tento rozdiel medzi dospelými a neplnoletými ešte vyšší.

Napriek tomu museli deti na Slovensku znášať podstatne prísnejšie pravidlá počas vzdelávania a mimoškolských aktivít než mnohí ľudia z rizikovejších skupín, keď sa napríklad stretávali vo veľkých nákupných centrách, alebo počas pravidelného masového testovania. Minulý školský rok väčšina žiakov základných stredných škôl strávila viac času zavretá doma pri obrazovkách než v kolektíve školy.

Kým sme ešte nemali na Slovensku dostupnú očkovaciu látku, tieto obmedzenia sa ešte dali pochopiť ako snaha ochrániť predovšetkým dospelý personál škôl a športových i kultúrnych centier. No od tejto jari, keď sa začali očkovať zamestnanci škôl, nastala úplne iná situácia.

Napriek tomu deti na Slovensku začali mať lepšie podmienky pre život až začiatkom nového školského roka. Títo mladí ľudia, ktorí často sami nevedia byť dostatočne počuteľní v spoločnosti, sa na rad dostali ako jedni z posledných.

Aj teraz platia pre triedy celkom prísne pravidlá a s nástupom tejto pre nás tretej vlny hrozí, že sa opäť budú zatvárať najsamprv jednotlivé triedy a potom aj celé školy. A to napriek tomu, že mortalita u školákov sa v USA pohybovala pod úrovňou dvoch stotín percenta, čo sú jedno až dve úmrtia z 10-tisíc.

Ešte horší obraz o Slovensku sa začne šíriť po tom, čo zahraničie zistí, aké návrhy zákona na dodatočnú podporu budúcich matiek v núdzi a nenarodených vyvolali takú nenávistnú a hysterickú protireakciu úzkej skupiny ľudí a niektorých lekárov vykonávajúcich potraty.

Je to skutočne na zamyslenie, že mnohí z tých, ktorí počas utečeneckej krízy s nadšením vítali utečencov z prevažne arabských krajín, teraz dvíhajú transparenty s cieľom zabrániť, aby sme v našej krajine aj vďaka dodatočnej podpore a informovanosti mohli privítať viac novonarodených detí.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.