TopTip

Spoločenský komentár: O necelý mesiac sa začína škola

Spoločenský komentár: O necelý mesiac sa začína škola zdroj foto: pexels.com

Už je za nami polovica obdobia prázdnin, dovoleniek a oddychu. Je dobré, že zodpovední v krajine tento čas nepremárnili, ale plánujú, čo robiť, ak by sa situácia aj na Slovensku o niekoľko týždňov alebo mesiacov opäť zhoršila. Je oveľa lepšie vedieť aspoň mesiac dopredu, že čo nás môže čakať, aby si každý mohol v pokoji zvážiť možnú situáciu a pripraviť sa na ňu.

Nedávne menenie pravidiel z týždňa na týždeň celkovej situácii neprospelo. Napokon schválený covid automat situáciu od ostatnej zimy trocha zjednodušil a po niekoľkých optimalizáciách sa aj celkom dobre osvedčil.

Vďaka možnosti očkovania pre široké masy sa v týchto nastavených pravidlách otvárajú nové možnosti pre dospelých ľudí s očkovaním. Podľa najnovších zistení síce aj oni môžu prenášať ochorenie, ale s niekoľkonásobne nižším rizikom pre ostatných.

Ak budú mať dospelí nezaočkovaní ľudia v prípade zlej situácie rovnaké obmedzenia, aké platili ostatný rok, a dospelým ľuďom s očkovaním sa vtedy povolí o trocha viac voľnosti vzhľadom na to, že z lekárskeho hľadiska predstavujú menšie riziko, tak nezaočkovaní by sa nemali až tak sťažovať, lebo mali slobodnú možnosť rozhodnúť sa pre očkovanie, ale ho odmietli.

Vďaka pokračujúcemu a za určitých podmienok bezplatnému testovaniu budú mať aj nezaočkovaní viac možností, ako existovať aj v zhoršenej situácii. A tak naozaj by sa nemali cítiť ako ľudia v totalitných diktatúrach, kde odporcov nariadení jednoducho pozatýkajú, naženú do vyhladzovacích táborov a príbuzní a známi sa o nich zväčša už viac nedozvedia.

Kto terajšie pravidlá z dôvodu ochrany zdravia považuje za diktatúru, tak má buď veľké medzery v poznaní dejín, alebo ich zámerne násilne a neprimerane ohýba z dôvodu iných a len jemu známych zámerov.

Informácie z Izraela, kde sú ľudia zaočkovaní predovšetkým novou Pfizerbiontech vakcínou, a aj z Veľkej Británie, kde očkovali častejšie vektorou Astrouzenecou, nám pri nástupe variantu delta ukazujú, že žiadna vakcína nechráni stopercentne. No významnou mierou pomáha zaočkovaným predchádzať ťažkému priebehu ochorenia, a pomáha aj zníženiu šírenia nákazy medzi populáciou.

A preto je veľmi dobré, že upravený covid automat by mal v jednotlivých okresoch zohľadňovať aj podiel zaočkovanosti miestnej populácie nad 50 rokov, ktorá popri dlhodobo chorých patrí k viac zraniteľnej časti spoločnosti.

Do začiatku školského roka ostáva už len päť týždňov, no stále nie je jasná otázka, aké budú platiť pravidlá pre vyučovanie na školách v prípade neplnoletých žiakov a detí od 10 do 12 rokov. Ministerstvo školstva by mohlo podľa odporúčaní odborníkov zvoliť pre rodičov, ktorí odmietnu dať zaočkovať svoje neplnoleté deti, čo najmenej stresujúce pravidlá, aby sme krátko pred významnou historickou udalosťou na Slovensku nemuseli čeliť ešte väčšej vlne protestov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.