TopTip

Spoločenský komentár: Nové krízy

Spoločenský komentár: Nové krízy zdroj foto: pexels.com

Ešte poriadne neodznela pandemická kríza, a predo dvermi už máme ďalšie výzvy. Zdražovania vo viacerých sektoroch, predovšetkým v oblasti energií, znepríjemňujú život predovšetkým tým, ktorí majú hlboko do vrecka.

Problémy s dodávkami plynu nemajú len krajiny, ktoré dovážajú túto komoditu z Ruska. Problémy hlási najnovšie aj Španielsko, ktoré je z polovice závislé na dodávkach zo severoafrického Maroka.

Dôvodom ťažkostí s dodávkami sú napätia medzi Alžírskom a susedným Marokom. Krajina bohatá na plyn obviňuje svojho suseda, že podporuje alžírskych separatistov. Na druhej stane, táto krajina podporuje v severosaharskom konflikte oslobodzovací front, ktorý bojuje proti Maroku.

Potrubia z Alžírska do Španielska prechádzali cez Maroko. Krajiny mali podpísanú vzájomnú zmluvu, podľa ktorej si Maroko mohlo ponechať 7 percent prepravovaného plynu. Pre túto africkú krajinu to znamenalo zabezpečenie polovice celkovej spotreby plynu v krajine. Podobne to bolo v prípade plynovodu medzi Ruskom a Nemeckom. Aj tu sa Alžírsko dohodlo so Španielskom na vytvorení podmorského potrubia, ktoré by obišlo čo najviac krajín.

V Španielsku odoberajú plyn ešte z ďalších krajín. Nielen z Ruska, ale aj z Nigérie, Spojených štátov a Kataru. V krajine platí zákon, ktorý zakazuje odoberať z jednej krajiny viac ako 50 percent celkovej spotreby plynu. Chcú tak predísť príliš veľkej závislosti od jednej krajiny. Španielsko vybudovalo vo svojich veľkých prístavoch zariadenia na skvapalnenie plynu. Krajina disponuje aj najväčšou flotilou lodí tankerov v Európe.

Okrem plynu stúpajú aj ceny elektriny a pohonných látok. Pandemickú krízu môže zakrátko nasledovať ďalšia. Pre chudobnejšie časti obyvateľov sociálna, a pre mnohé firmy s vysokou spotrebou energií aj ekonomická.

Tieto krízy môžu lákať predstaviteľov krajín, aby uprednostňovali záujmy vlastnej krajiny pred spoluprácou s ostatnými krajinami a okolím. Niekedy sa k svojim susedom správajú až provokačne. Ak sa však nebude rozmýšľať v širších kontextoch a budú sa uprednostňovať privátne záujmy jednotlivcov alebo krajín pred spoločným dobrom, výsledkom bude ďalší rast napätia a prehlbovania rozdielov.

Ostáva veriť, že aj tieto prichádzajúce energetické krízy zvládneme ako krajina s čo najmenšou ujmou pre najchudobnejších a s čo najmenším prehĺbením verejného dlhu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison de famille spacieuse avec garage et chambre au rez-de-chaussée.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.