TopTip

Spoločenský komentár: Krvavá minulosť

Spoločenský komentár: Krvavá minulosť Slovenský minister Matúš Černák (vľavo) v rozhovore s Joachimom von Ribbentropom, ministrom zahraničných vecí Nemecka, v Berlíne v novembri 1939. (Zdroj: ČTK)

Svet už tak dlho trápia dôsledky pandémie, že už dlho nebolo počuť o žiadnom násilnom alebo teroristickom útoku. Predovšetkým v západnej Európe dochádzalo v minulosti k útokom najrôznejších jednotlivcov alebo aj organizovaných skupín.

Situácia po 2. svetovej vojne bola počas studenej vojny navonok síce celkom pokojná, hoci zahalená pocitom pretrvávajúceho napätia. Čo sa na verejnosť u nás ale nedostalo, boli početné smrteľné útoky mnohých spravodajských služieb.

V západnom Nemecku bola, žiaľ, takto najaktívnejšia juhoslovanská spravodajská služba. Pred takmer 2 mesiacmi uplynulo 40 rokov od chvíle, keď bol spáchaný bombový útok na sídlo Rádia Slobodná Európa v Mníchove. 8 ľudí pri ňom utrpelo ťažké zranenia. Nebolo to vtedy ani prvý ani posledný raz, čo tajní špióni ako z akčných filmov posielali výbušné zásielky, prepadávali sa redakcie a vydavateľstvá, či sa odstraňovali politickí disidenti alebo vládni oponenti.

Obyvatelia Mníchova sa len pred 3 rokmi dozvedeli, že v časoch komunizmu mala západonemecká spravodajská služba jedno zo svojich stanovíšť v severnej veži najznámejšieho katolíckeho kostola v meste.

Vtedajší západno-východný konflikt bol v Mníchove preexponovaný aj preto, lebo v meste sídlila vláda armády Spojených štátov amerických a nachádzali sa v ňom aj mnohí vysťahovalci z východoeurópskych krajín. Im aj vďaka finančnej podpore z USA pomáhali zriaďovať redakcie a vydavateľstvá.

Jedným z prvých obetí tajných služieb KGB sa v Mníchove stal marxistický revolucionár z Česka Wolfgang Václav Salus, ktorý emigroval do západného Nemecka. Agent mu vtedy tajne hrotom na topánke dal do tela jed. Salus zomrel pomaly o niekoľko dní, oficiálne na zápal pľúc. Skutočnú príčinu smrti sa podarilo odhaliť novinárke až v deväťdesiatych rokoch aj vďaka odtajneným archívom KGB. Obeťami tajných služieb sa stali v Mníchove aj politickí aktivisti z Ukrajiny, či slovenský politik Matúš Černák spolu s jeho dvoma náhodnými klientmi.

Aj v týchto dňoch sme počuli o práci tajných služieb, počas ktorej sa aj zomieralo. Ostáva veriť, že predstavitelia krajín sa poučia z násilia, ktoré sa dialo v nie tak dávnych časoch a neviedlo napokon ani k ničomu prospešnému, ale k väčšej eskalácii.

O svojich požiadavkách a víziách do budúcnosti je lepšie diskutovať so svojimi susednými krajinami v pokojnom duchu na diplomatickej úrovni, bez násilia a krviprelievania. Občan každej krajiny na svete si zaslúži, aby aj on mal lepšie podmienky na zlepšenie svojich životných perspektív.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.