TopTip

Spoločenský komentár: Kolonizátorske déjà vu

Spoločenský komentár: Kolonizátorske déjà vu zdroj foto: pexels.com

Počas uplynulých mesiacov sa stretávame na medzinárodných športových súťažiach s fenoménom pokľaknutia reprezentantov tímov niektorých štátov. Gesto iniciovalo protirasistické hnutie Black Lives Matter a spočiatku vyjadrovalo solidaritu so zavraždeným americkým černochom Georgom Floydom. Neskôr sa stalo symbolom protestu proti niekdajšiemu kolonializmu a rasizmu západných štátov.

Dejiny kolonizátorov sa neskončili až tak dávno. Od zániku posledných kolónií veľmocí neuplynulo ani 50 rokov. Portugalsko sa vzdalo svojich kolónií v Afrike a vo Východnom Timore až po roku 1974. Portugalská kolónia Macao zanikla až v roku 1999. Vo svete tak žijú priami pamätníci a potomkovia z čias kolonizátorov a ich neľudského vyčíňania zo sklonku 19. a z prvej polovice 20. storočia.

K veľkým koloniálnym mocnostiam popri Portugalsku tradične patrilo aj Španielsko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Holandsko, Dánsko, Nemecká ríša, Taliansko, Belgicko a Rusko.

Keďže my na Slovensku sme v tom čase žili v neslobode, len malá časť ľudí na Slovensku sa dozvedela niečo o týchto krivdách. Okrem útlaku v domácich krajinách sa koloniálne mocnosti neštítili používať domorodé obyvateľstvo na šoubiznis a atrakciu.

Domorodé obyvateľstvo, ktoré zavliekli násilím alebo lesťou, sa stalo súčasťou expozície primitívnych národov v cirkusových predstaveniach v Spojených štátoch, vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve či Rusku. Za neľudských podmienok ich nútili robiť niekoľkohodinové predstavenia, alebo ich zatvárali do klietky k zvieratám. V očiach nadradenej rasy sa títo príslušníci etník z kolónií stali iba nástrojom na zabezpečenie zisku, často k nim pristupovali skôr ako k zvieratám, a nie ľuďom.

Dokonca v centre Paríža v prvej polovici 20. storočia vyrástlo imaginárne mesto, ktoré bolo dvakrát až trikrát väčšie než dnešný Disneyland v Paríži, kam sa na domorodé obyvateľstvo z francúzskych kolónií prichádzalo pozerať ľudia z celej Európy. Tento „ľudský“ zábavný park za veľkej pompéznosti otvoril vtedajší francúzsky prezident Gaston Doumergue. Počas prvých mesiacov predali 33 miliónov vstupeniek. Pri skúmaní dobových dokumentov a záznamov človek pochopí rozsah neľudského a nedôstojného zaobchádzania s ľuďmi z kolónií a lepšie porozumie tomu, prečo dodnes hovoria o stále živých pocitoch krivdy.

Aj takéto smutné dejiny si treba pripomínať, aby sa neopakovala podobná situácia. Ako vyplýva z výpovedí pamätníkov a ich príbuzných, najviac im na celých týchto udalostiach prekážalo to, že vyspelá časť sveta s nimi nezaobchádzala ako s ľuďmi. Dala ich do imaginárnej alebo skutočnej klietky, stratili osobnú slobodu a stali sa iba nástrojom na plnenie príkazov nadradenej skupiny národov.

Hoci sa to nedeje tak okato a násilne ako kedysi, aj terajšie snahy najvyspelejších krajín Európskej únie voči zvyšku členských krajín začínajú nadobúdať rysy niekdajších kolonizátorov. Novým členským krajinám nanucujú rôzne kultúrno-etické pravidlá a imaginárne klietky a začínajú pod vyhrážkami diktovať menej rozvinutým krajinám, ako sa majú správať, začínajú im diktovať svoj scenár. Podobne ako kedysi ľudia z domorodých krajín, aj ľudia v týchto nových členských krajinách začínaj mať pocit, že sa s nimi prestáva jednať ľudsky a dôstojne, a cítia sa tak, ako keby strácali osobnú slobodu.

Ak dnes športovci z niekdajších kolónií kľačia na športových podujatiach, tak by kolonizátorským krajinám mali pripomenúť ich temné dejiny, aby sa neopakovali tragické udalosti násilnej kolonizácie a rovnako násilnej dekolonizácie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.