TopTip

Spoločenský komentár: Inflácia

Spoločenský komentár: Inflácia zdroj foto: pexels.com

Slovensko zasiahla silná vlna zdražovania. V novodobej ére Slovenska, ktoré je ukotvené v spoločnom finančnom prostredí krajín platiacich eurom, sme takú mieru zdražovania ešte nezažili.

Vyše osempercentnú infláciu sme tu nemali už takmer 20 rokov. Spomedzi krajín eurozóny sú na tom s infláciou horšie už len Lotyšsko a Estónsko, kde úroveň inflácie má dvojcifernú hodnotu. V Estónsku je januárová inflácia s hodnotou 11,3 percenta o čosi lepšia v porovnaní s decembrovou infláciou na úrovni 12,2 percent.

Aj bohaté krajiny Eurozóny, ako Nemecko, Rakúsko, Taliansko a Španielsko, majú relatívne vysokú mieru inflácie, okolo 5 percent. Len Malte a Francúzsku sa zatiaľ darí držať infláciu pod 3 percentami.

Časy, keď mala eurozóna infláciu ani nie jedno percento, sa v tejto situácii zdajú byť v nedohľadne. Vysoká inflácia teraz trápi aj ostatné krajiny na svete, vrátane veľkých dodávateľov energií a/alebo nerastných surovín.

Nové členské krajiny Európskej únie, ktoré si pred vstupom museli prejsť ekonomickou transformáciou, poznajú tieto náhle zdražovania a vedia o účinných protimechanizmoch.

Poľská národná banka pred niekoľkými dňami stihla dvihnúť hlavnú úrokovú sadzbu už po piaty krát v priebehu ostatných 5 mesiacov na úroveň 2,75 percenta. Národné banky v Prahe a Budapešti začali úrokové sadzby dvíhať ešte skôr, počas letných mesiacov.

Úrokové sadzby začínajú dvíhať aj v Bukurešti, tam sa obávajú inflácie s dvojcifernými hodnotami, podobnej ako v Estónsku a Lotyšsku.

Z európskych krajín mimo Eurozóny zvýšila úrokovú sadzbu na rekordných takmer 5 percent susedná Česká Republika. Zvýšené úrokové sadzby síce zdražia hypotéky a pôžičky. Na druhej strane by sa mala v týchto krajinách stabilizovať hodnota meny a rovnako by sa mali stabilizovať a už ďalej nerásť ceny nehnuteľností.

My na Slovensku sme odkázaní na kroky Európskej centrálnej banky. U nás sú zatiaľ hypotéky a pôžičky lacné. Pozemky a bývanie u nás dosahujú rekordy. V najbližších mesiacoch zrejme zistíme, či to bol pre Slovensko dobrý nápad tak hlboko sa integrovať do európskych štruktúr.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Grande maison de famille avec cave, garage double et toit à pignon. L'accommodation de deux générations est possible.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.