TopTip

Spoločenský komentár: Historický rok 2022

Spoločenský komentár: Historický rok 2022 zdroj foto: pexels.com

Tento kalendárny rok 2022 sa zapíše do dejín. V mnohých ohľadoch ponúkol jedinečné a neopakovateľné situácie. Po letných olympijských hrách v japonskom Tokiu, ktoré prebehli s ročným oneskorením, zimné olympijské hry v Pekingu boli ďalšie, ktoré mali sprísnené bezpečnostné pravidlá.

Organizovať teraz jedno z najväčších športových podujatí s medzinárodnou účasťou znamená znásobené úsilie a náklady tak na strane financií, ako aj samotnej práce ľudí. Ako vieme už z posledných dvoch rokov, počas leta sa vírusu nedarí tak dobre ako počas zimy.

To, že zimná olympiáda prebehla bez veľkých ťažkostí a hromadných výpadkov nejakej z disciplín, je naozaj pozoruhodný výkon. Aj keď vieme, že v tomto najľudnatejšom štáte, sú skupiny ľudí, ktorým sa tam nežije najlepšie, niektorým ťažko, je lepšie sledovať takú krajinu, keď investuje značné úsilie do vytvorenia čosi pozitívneho, ako medzinárodné podujatie, ktoré zlepšuje a utužuje aj vzájomné vzťahy medzi národmi.

Pri pohľade na hrubý domáci produkt jednotlivých krajín je to práve táto najväčšia ázijská krajina, ktorá sa svojím hospodárskym výkonom približuje k dlhoročnému hospodárskemu lídrovi Spojeným štátom americkým. Až s veľkým odstupom po týchto dvoch krajinách nasleduje Japonsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo, India a Francúzsko.

Iba Spojené štáty Americké spolu s Čínou dosahujú takmer takú hodnotu hrubého domáceho produktu, ako zvyšok krajín na celom svete. V oboch krajinách však žije len spolu 1,7 miliardy obyvateľov, čo je menej ako štvrtina obyvateľov celého sveta.

Pri pohľade na hrubý domáci produkt na obyvateľa sú medzi oboma krajinami priepastné rozdiely. V USA na obyvateľa bolo pred 2 rokmi približne šesťnásobne viac financií než v Číne. V susednom Česku a na Slovensku sa máme približne dvakrát lepšie ako u organizátora zimných olympijských hier.

V Rusku bol hrubý domáci produkt na obyvateľa približne na úrovni Číny, podobná úroveň je aj v Bulharsku a o čosi lepšia v Rumunsku. Z krajín, ktoré nie sú ďaleko od Slovenska a ešte nie sú súčasťou Európskej únie, sa mali najhoršie popri Moldavska a Kosove už len ľudia na susednej Ukrajine. Taký nízky hrubý domáci produkt na obyvateľa na Ukrajine, aký mali pred dvoma rokmi a bol len tretinový oproti Číne, mali prevažne už len viaceré málo stabilné krajiny v Afrike a Ázii.

Pre Slovensko boli tohtoročné zimné olympijské hry mimoriadne úspešné. Získali sme zlato a prvú bronzovú medailu v obľúbenom hokeji. Dobrou vlastnosťou nás Slovákov je, že sa vieme tešiť aj z úspechov iných krajín a vieme byť nápomocní menej úspešným.

Budovanie dobrých vzťahov medzi krajinami je zo strany silnejšej krajiny do budúcna oveľa lepšou investíciou než výsmech, povyšovanie alebo dokonca snahy o destabilizáciu a ešte väčšie pokorenie a násobenie utrpenia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.