TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Farizejstvo

Spoločenský komentár: Farizejstvo Minister zdravotníctva Marek Krajčí

Na Slovensku sme sa ešte nedostali úplne z koronakrízy, no zdá sa, že sa znova rozprúdili  kultúrno ideové vojny. Do súčasného ministra zdravotníctva Mareka Krajčího sa pustili mnohé mienkotvorné médiá za jeho vytrhnuté slová, ktoré predniesol počas náboženského zhromaždenia, za to že pomohol jednému človeku modlitbou oslobodiť sa z vplyvu jógy a okultizmu.
Podľa slovenskej ústavy má ale každý právo na slobodu myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery. Toto právo sa netýka len súčasného ministra, ale aj dotyčného človeka, ktorý pociťoval problémy vo vlastnom živote. Ak sa dotyčný človek sám rozhodol zmeniť svoje náboženské presvedčenie a stať sa kresťanom, je to jeho vlastné rozhodnutie. Cvičenie jógy v tradičnom chápaní je prejavom uctievania si iných božstiev a je súčasťou školy hinduistickej filozofickej tradície.
Hneď nato neprešla v Národnej rade rozprava verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej, keď žiadala viac práv na Slovensku pre osoby párov rovnakého pohlavia a interpretovala neexistenciu právneho rámca dieťaťa pred narodením. Liberálnejším médiám a viacerým intelektuálom už nebolo treba viac a strhla sa opovrhovacia búrka, varovania pred katastrofou, úpadkom, neschopnosťou zvládnuť blížiacu sa krízu, inkvizíciou, či nastolením teokracie, štátu, ktorému budú diktovať jedna k jednej pravidlá náboženské príkazy a zákazy.
Na, čo ale netreba zabúdať, je skutočnosť, že posledné voľby do Národnej rady mali podstatne vyššiu volebnú účasť. Tá zapríčinila aj to, že hoci niektoré strany mali o čosi viac volebných hlasov, zaznamenali percentuálne nižší výsledok, pre ktorý sa napríklad kresťanskí demokrati nedostali do parlamentu. Na druhej strane ale súčasná vláda má tak popri svojej prevahe v parlamente aj vďaka vyššej volebnej účasti silnejší mandát. Jej názory a postoje viac odzrkadľujú názory obyvateľstva na Slovensku. Toto musia ľudia s iným svetonázorom zobrať na vedomie a hľadať iné cesty presadzovanie svojich požiadaviek a hľadanie kompromisov, ako maľovať čerta na stenu.
Príbehy z novozákonných evanjelií o Ježišovi a farizejoch sú veľmi poučné, čo sa týka svetonázorovej situácie a vytvárania bariér, ktoré bránia skutočnému rozvoju. Farizeji z evanjelií si vytvárali ideologický tábor spriaznených ľudí a odsúdili každého, kto sa nesprával podľa ich predstáv a presvedčenia, vrátane Ježiša. Vlastná ideológia im zabránila pripustiť, že aj niekto s iným presvedčením je schopný robiť veci dobre, zlepšiť druhému človekovi životnú situáciu. Nevedeli nikdy oceniť, keď Ježiš niekomu pomohol, alebo ho uzdravil.
Ak máme na Slovensku nastúpiť na ďalší krok pokojného spolunažívania, potrebujeme všetci pripustiť, že aj ten druhý, dokáže robiť veci dobre, že jeho prácu a úsilie nemôžeme hodnotiť na základe príslušnosti k určitému svetonázoru, náboženstvu, farbe pleti alebo rase. 
Ak máme nastávajúce ťažšie obdobie zvládnuť dobre, potrebuje naša krajina rozviazať ruky tým, ktorí sú úspešní a šikovní, nastaviť rovnaké a férové pravidlá pre všetkých, rozumne nakladať s financiami jednotlivých rezortov a sociálnych oblastí a hľadať najlepšiu formu pomoci pre tých, ktorí sú na ňu odkázaní.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 12.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie nášho dieťaťa v brušku, som v 4.mesiaci tehotenstva, za trpezlivosť pri výchove 3. ročného dieťaťa a za živú vieru pre manžela Martina. Viktória
  • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.