TopTip

Spoločenský komentár: Etické otázky

Spoločenský komentár: Etické otázky zdroj foto: pexels.com

Ocitli sme sa uprostred letných dní a horúce počasie trápi nejdeného pracujúceho človeka. Radšej by si doprial kúsok oddychu a ľadového osvieženia. Známky únavy badať v rôznych prostrediach. Už aj počas ostatných mesiacov toľko vyťažené mobilné testovacie miesta, ak ich ešte nezatvorili, pripomínajú skôr nevyťažené stánky s občerstvením, a nie predajne s nedostatkovým tovarom ako za minulého režimu.

Vírusové ochorenie našťastie ustupuje a záujem sa orientuje na stratégiu očkovania. Na začiatku júla to už bude pol roka, čo sa začalo očkovať vo väčšej miere. Ľudí, ktorých zaočkovali prvou dávkou, začali očkovať druhou približne o mesiac neskôr. K predminulej nedeli tak máme na Slovensku takmer 1,9 milióna ľudí zaočkovaných prvou dávkou a viac ako 1,1 milióna ľudí zaočkovaných druhou dávkou. V prípade tempa očkovania sa podarilo napriek pomalému začiatku zaočkovať viac ako polovicu želaného cieľa 60 percentnej zaočkovanosti.

Tempo očkovania prvou dávkou sa na začiatku júna začalo spomaľovať, krivka nových zaočkovaných sa symbolicky unavuje. Je preto možné predpokladať, že najneskôr o mesiac sa spomalí aj tempo očkovania druhou dávkou vakcíny.

Stále nie je jasné, ako dlho chráni očkovanie dotyčnú osobu pred vážnym priebehom ochorenia. V západných krajinách zatiaľ na túto otázku nehľadali odbornú odpoveď aj pre zložitosť realizácie a rôznorodosť testov na vyhodnotenie imunitnej odpovede na prekonanie ochorenia i samotné očkovanie. Reakcia tela môže byť vysoko individuálna. U niekoho môžu byť prítomné protilátky len niekoľko týždňov, u iného človeka aj viacero mesiacov.

Podľa odporúčaní niektorých členov Stáleho výboru pre očkovanie na Inštitúte Roberta Kocha v Nemecku by očkovanie malo chrániť najmenej 6 až 8 mesiacov. Vzhľadom na rozdielnu imunitnú odpoveď ľudí však ešte nie je stanovené, kedy by sa malo začať s preočkovaním tých, ktorí dostali druhú dávku pred polrokom. Na Slovensku verejná diskusia na tému preočkovania týchto ľudí zrejme ani nezačala. No o necelé dva týždne budeme mať na Slovensku ľudí, najmä z radov zdravotníkov, sociálnych pracovníkov, seniorov a chronicky chorých ľudí, ktorým už uplynulo 6 mesiacov od druhej očkovacej látky.

Najneskôr do septembra potrebujú zodpovední riešiť aj túto otázku, vrátane možnosti pozmenenia tretej dávky vzhľadom na výskyt nových mutácií. Čakať do jesene, či sa náhodou nenaplnia nemocnice, by bolo  nielen nezodpovedné, ale aj neetické.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.