TopTip

Spoločenský komentár: Dôvera v spoločnosť

Spoločenský komentár: Dôvera v spoločnosť Americký exprezident Donald Trump. Zdroj: The Sunday Guardian

V týchto dňoch sme si mohli pripomenúť smutné prvé výročie prvej oficiálne potvrdenej obete ochorenia Covid-19 v čínskom Wuchane. Vzhľadom na predchádzajúce pandémie, ktoré zakaždým zostali na ázijskom kontinente, mnohí aj tentoraz dúfali, že všetko zostane v bežných hraniciach. Veď medzinárodným tímom sa zakaždým podarilo efektívne potlačiť všetky prepuknutia nákazlivých chorôb v rôznych častiach sveta.

Európsky kontinent si tak pomerne ľahko zvykol na svoju desaťročia trvajúcu bezpečnú situáciu. V zmysle ekonomických princípov s cieľom dosiahnutia čo najväčšieho efektu s čo najmenším využitím zdrojov, alebo aj niekedy len nesprávneho šetrenia zdrojov na úkor poskytovania zdravotnej starostlivosti, sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti neustále zmenšovala.

Terajšia dramatická situácia a najnovšie zistenia nákazlivejšieho variantu vírusu na viacerých miestach Slovenska dospeli ku korelácii, že náhle zhoršenie situácie je dôsledkom aj nákazlivejšieho variantu a nie iba menej zodpovedného správania či počasia. Vrcholní politickí predstavitelia, ktorí kreslili obraz krajiny čierno-bielo a za všetkým zlým videli len dôsledok nejakého páchaného zla alebo nedôslednosti druhých a, naopak, všetko zlé a nedôsledné zľahčovali a ospravedlňovali, by si teraz mali vstúpiť do svedomia a z prežitých udalostí sa poučiť a neopakovať rovnaké chyby.

Po prepuknutí informácií o tom, že hlavný hygienik na žiadosť členov vlády udelil až 500 výnimiek z dodržiavania karanténnych opatrení, sa ľudia na Slovensku majú právo pýtať, či všetky udelené výnimky boli naozaj potrebné, a či sa aj takto náhodou nejakou mierou neprispelo k väčšej miere šírenia nákazy. Tieto prešľapy síce nepripravili Slovensko o množstvo zdrojov z predchádzajúcich období, ale v týchto náročných časoch je pre mnohých život a zdravie podstatne väčšou hodnotou ako bohatstvo a sláva.

Demokratická spoločnosť rastie a padá na tom, do akej miery spoločnosť vníma snahu inštitúcií o nestranný a spravodlivý prístup inštitúcií k svojim občanom. Užšie medziľudské väzby sociologicky dokázateľne vždy prispeli k rýchlejšiemu rastu prosperity v niektorých častiach krajiny, aj keď v celej krajine bol podobný spoločenský rámec. Severu Talianska sa má dariť lepšie ako juhu aj preto, lebo tam lepšie funguje občianska spoločnosť a sociálne väzby. No dôležitým faktorom pre rozvoj je aj pocit spolupatričnosti a nenadradenosti. Totiž, že tí, čo majú slávu a vplyv, to nebudú bezdôvodne zneužívať na úkor druhých.

V Spojených štátoch amerických sa pri vpáde do Kapitolu udiali strašné veci a zomreli pri tom aj ľudia. Veľký podiel na tomto vnášaní nepokoja mal aj dosluhujúci prezident Donald Trump, ktorý si nedokáže priznať porážku a viní médiá z neobjektívnosti. Tamojšie médiá a sociálne siete podobne ako viaceré u nás majú teraz dôležitú úlohu, aby neodstrihávali časť ľudí od spoločenského diania, ale hľadali spôsoby, ako ich vrátiť do verejnej diskusie. Aby v nich takto zvýšili dôveru v spoločnosť. Normálni ľudia sa neuchyľujú k skratovému konaniu, ak sa necítia byť zahnaní do kúta a odstrihnutí.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.