Celková čiastka
Zostávajúci čas
Možno si ešte živo pamätáte na obdobie, keď sme ostali doma zatvorení počas viacerých vĺn pandémie. Deti sa museli učiť z domu, rovnako aj mnohí rodičia, ak sa tak dalo, ostali cez internet pripojení k svojim pracovným povinnostiam.
Cez internet sa objednával aj tovar a jedlo, keďže takmer všetky obchody ostali zatvorené. Cez televíziu sa sledovali aj sväté omše. Inak to nebolo ani s oblasťou kultúry. Divadlá a kiná nahradila obývačka a najrozličnejšie prenosové služby.
Z dôvodu ochrany zdravia tradičnú návštevu lekára vystriedal telefón a schránka elektronickej pošty. Papierový recept na lieky vystriedal elektronický a smerom k digitalizácii sa vydali aj ostatné sféry pracovnej, štátnej a právnej administratívy.
Poskytovatelia komunikačných služieb a technológií sa stali nepísanými víťazmi tejto náhle zmenenej doby. Vďaka nárastu príjmov mnohé takéto firmy zamestnali väčší počet zamestnancov.
Počas posledných týždňov však nastáva presne opačná situácia. Technologické firmy a poskytovatelia elektronických služieb oznámili prepúšťanie desiatok tisíc zamestnancov. Viac ako 11-tisíc miest ruší jeden z najväčších poskytovateľov sociálnych sietí, o podobný počet sa zmenší firma, ktorá je známa ako jeden z najväčších elektronických obchodov s tovarmi a zábavnými službami.
V minulom roku táto americká firma zamestnávala vyše 1,6 milióna ľudí. V čase pandémie táto firma zvýšila počet svojich zamestnancov približne o tretinu. V tej dobe išlo o bezprecedentne rýchly nábor zamestnancov súkromnej firmy.
Technologické firmy zvyknú mať zvýšené tržby v predvianočnom období, no v tomto roku zaznamenávajú slabé čísla v medziročnom porovnaní. Negatívne sa pod tento stav podpisujú aj zvýšené náklady na energie.
K podobnej situácii dochádza aj na trhu s kryptomenami. Jedna burza kryptomien dokonca úplne zbankrotovala. Svojim 50 najväčším veriteľom dlhuje viac ako 3 miliardy amerických dolárov. Podľa vyjadrení predstavenstva burzy, dôvodom nemal byť ani tak znížený záujem o obchodovanie, ale zlyhanie vedenia a kontroly podniku.
Zvýšené výdavky na energie sa prelievajú do všetkých odvetví. Zdražujú viaceré tovary a služby a ľuďom potom ostáva menej prostriedkov v peňaženke na veci a zábavu, bez ktorých sa zaobídu. A tak dotyčné firmy strácajú príjmy a v reakcii na to prepúšťajú časť svojich zamestnancov.
Kým v Európe sme skôr zvyknutí na to, že sa pracovné miesta vo veľkej miere zachraňujú, Spojené štáty, odkiaľ pochádza aj väčšina technologických firiem, nechávajú pracovný trh vo väčšej slobode a dynamike. Počas najbližších mesiacov bude ešte zreteľnejšie, ktorý prístup, či ten európsky alebo americký, bol efektívnejší a úspešnejší v tomto nestálom a premenlivom období.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram