TopTip

Spoločenský komentár: Demografické otázky

Spoločenský komentár: Demografické otázky zdroj foto: pexels.com

Dnes si to už mnohí neuvedomujú, ale stáročia aj na našom území platili prísne zákony, ktoré právne zakazovali uzavretie manželstva a s ním spojené práva na ďalšie potomstvo. Počas obdobia pred vznikom štátov podľa medzinárodného práva, možnosť uzavrieť manželstvo závisela od viacerých faktorov.

Dotyčná osoba musela napríklad patriť do spoločenskej triedy, v ktorej bolo dovolené sa sobášiť. Ak aj niekto v minulosti mal to šťastie, že sa narodil v tej správnej rodine, potreboval pred sobášom súhlas svojho nadradeného pána, majstra z cechu alebo podobnej autority.

Až zrušením feudálneho poriadku a zavedením civilného manželstva na konci 19. storočia sa sloboda uzatvárať manželstvo muža a ženy stalo právom, nad ktorým sa dnes už nikto nezamýšľa.

Samozrejme, že krátko po takomto epochálnom prelome narástla atraktivita pre túto formu života a s ňou bola spojená aj populačná explózia. Prvý nárast obyvateľstva sme zaznamenali po prvej svetovej vojne, ďalší výrazný nárast nastal po druhej svetovej vojne.

V 80. rokoch 20. storočia sme mali na území dnešného Slovensku dvojnásobné osídlenie územia oproti celej druhej polovici 19. storočia. Vtedajší prírastok obyvateľstva na našom území nebol už výsledkom spoločenských zmien, ale cielených opatrení štátu na podporu plodnosti. Vtedajšia komunistická vláda investovala do týchto opatrení niekoľko miliárd korún. Okrem pôžičiek to boli rôzne formy úľav, masová výstavba sídlisk či zvyšovanie miezd.

Komunistická vláda zrejme z ideologických pohnútok triedneho boja proti vonkajšiemu nepriateľovi investovala nemalé peniaze do demografie. Ovocie sa malo ukázať počas ďalšej generácie, najmä na prelome tisícročí. Opak sa však stal pravdou. V tom čase sme zaznamenali pokles počtu obyvateľov, podobne ako v minulom roku.

Demografi očakávali, že išlo len o odložené pôrody, že situácia zlepší sa o niekoľko rokov, no nárast za posledných 20 rokov nebol výrazný. Zdá sa, že nezanedbateľne na tom mala podiel emigrácia mnohých mladých z generácie takzvaných „Husákových detí“. Silná veková štruktúra, ktorú predchádzala menšia a rovnako ju nasledovala menšia generácia, napriek zahraničným investíciám a integrácii do Európskych štruktúr aj tak spôsobila, že významná časť mladých sa neusadila doma, ale odcestovala za hranice.

Mnohí manželia, ktorí si plánujú rodinu, sa pri tom správajú zodpovedne a racionálne. Ak je podpora rodín a detí nastavená tak, že by skorším pôrodom mali prísť o peniaze, tak sa prispôsobia daným podmienkam a príchod svojich potomkov odložia na neskôr. Podobne sa správajú aj pri predškolskej starostlivosti, alebo vo vzťahu k zamestnávateľovi.

Ak sa budú upravovať pravidlá na podporu rodín, treba zohľadniť aj tieto faktory, aby dané pravidlá nenútili odkladať príchod potomkov, ak by si to rodičia sami neželali. Pri plánovaní je lepšie zohľadniť dlhodobejší a kontinuálnejší prístup, bez spôsobenia veľkých výkyvov, aby sa u nás zbytočne nevytvárali takzvané „stratené generácie“.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.