TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Ďalšie kroky

Spoločenský komentár: Ďalšie kroky Slovenský minister školstva Branislav Groehling a jeho tím.

Prešlo už niekoľko dní od začiatku ďalšej fázy postupného uvoľňovania opatrení. Došlo k otvoreniu podstatne väčšieho počtu prevádzok a obchodov a do kostolných lavíc sa stihla vrátiť časť veriacich.

Prevádzkovať predajňu alebo aj iný spoločný priestor, kam prichádza viacej ľudí, je teraz podstatne náročnejšie. Dôležitá je pravidelná dezinfekcia priestorov a vecí, s ktorými môžu prísť do styku viacerí ľudia.

Pekné slnečné počasie povzbudilo mnohých ľudí, aby sa vybrali na čerstvý vzduch a dali si niečo pod zub. Pri stánkoch s občerstvením a zmrzlinou sa tvorili občas aj dlhé rady a nie vždy sa darilo držať dostatočný odstup, najmä nie vtedy, keď niekto v rade stretol po dlhom čase niekoho známeho.

Bohuvďaka už nejaký čas sme zaznamenávali veľmi málo prípadov novej nákazy, dokonca sa vyskytli aj dni so žiadnymi prípadmi. Keďže Covid 19 má inkubačnú dobu dva až tri týždne, výsledky, nastavenia opatrení, ako aj zodpovednosť každého z nás za toho druhého sa ukážu na záznamoch o nakazených najskôr až o týždeň alebo dva týždne. Preto musíme zostať zodpovední a pamätať na to, že ešte nepominuli všetky obmedzenia.

Ak sa počas najbližších dní neudeje nič mimoriadne dramatické a my sa dostaneme do štvrtej fázy otvárania spoločnosti, domnievam sa, že sa otvoria už aj školy. Členovia ústredného krízového štábu, ako aj minister školstva Branislav Gröhling pre médiá viackrát naznačili, že sa práve diskutujú aj o tejto téme. Bez uvoľnenia povinnosti mnohých pracujúcich rodičov školopovinných detí sa nepodarí výrazne zmierniť ekonomický dopad tejto krízy.

No v porovnaní s ostatným otváraním škôl budú prevádzkovatelia škôl potrebovať podstatne dlhší čas na otvorenie škôl. Aby si dokázali zabezpečiť plán výučby, personál na potrebné úkony popri samotnom vyučovaní a dostatočné množstvo dezinfekčných prostriedkov. Bolo by vhodné dobré si premyslieť, ako sa doriešia všetky tie početné vstupné priestory s mnohými kľučkami na dverách.

Nová vláda musela veľmi rýchlo riešiť mnohé veci, aby sa dostavil žiadaný výsledok. Z doterajšieho vývoja vidno, že ich opatrenia boli účinné. A treba oceniť aj to, že sú otvorení aj pre kritiku, že berú na vedomie mnohé relevantné veci a snažia sa o vylepšenia, napríklad v prípade riešenia situácie s pendlermi, povinnej karantény. V niektorých menej demokratických krajinách v takýchto mimoriadnych situáciách nezvykne byť žiadna verejná diskusia, len nariadenia príkazy a zákazy.

Ak sa na Slovensku zjednodušením administratívy rozviažu ruky mnohým šikovným a kreatívnym ľuďom, verím tomu, že aj tu si nájdu viacerí prácu, vďaka ktorej sa budú vedieť dobre postarať o členov svojich domácností.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 29.11.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na november: Aby bol rozvoj robotizácie a umelej inteligencie vždy ľuďom na osoh.
 • Úmysel KBS na november: Aby sa prehlbovala naša úcta k Svätému Písmu, ktoré je prameňom zjavenia pravého Boha
 • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.