TopTip

Spoločenský komentár: Čo s deltou?

Spoločenský komentár: Čo s deltou? zdroj foto: pexels.com

Prázdninové obdobie sa začalo už aj pre našu vládu. Väčšina trávi tieto dni oddychom v zahraničí alebo na domácich letoviskách. Štatistiky zistených pozitívnych prípadov a nárast dominancie delta variantu nám pripomínajú, že aj u nás je na vzostupe tento druh koronavírusu, ktorý bol počiatočne zaznamenaný v Indii. Nezávislí odborníci sledujúci aktuálne trendy však varujú, že už nie sú aktuálne pravidlá, ktoré boli stanovené v covid automate na konci minulého roka. Je to tak preto, lebo už máme značne zaočkovanú spoločnosť, čo na konci minulého roka ešte nebolo, a veľká časť populácie má určitú mieru imunity po predchádzajúcej vlne.

Podobne, ako to bolo naposledy pri priebehu delta variantu v iných krajinách, Spojené kráľovstvo, Portugalsko a Cyprus s Maltou síce mali značne vyššiu mieru pozitivity z testovania, no oveľa menej hospitalizácií, vážnych priebehov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ako aj samotných úmrtí.

Igor Bošňák z portálu Databezpatosu.sk preto radí, aby nás vyššia miera pozitivity nezaradila hneď do najtmavších stupňov automatu s výrazným obmedzením vychádzania, práce či vyučovania. Lebo hoci pri delte je číslo pozitívnych prípadov vysoké, z doterajších krajín, v ktorých ďalšia vlna už prebehla, bola záťaž na zdravotný systém výrazne nižšia. A keďže v krajinách s podobnou mierou zaočkovania a predchádzajúcich vĺn delta ešte len nastupuje, ani títo nezávislí analytici nevedia presne odhadnúť, aký by mohol byť celkový vývoj na Slovensku. Nástup je však zrejmý, v mnohých krajinách bol výrazný a rýchly. Na zlomenie krivky či premorenie krajiny postačil pri delte iba jeden mesiac.

Krajiny Vyšehradskej štvorky spolu s Rakúskom majú ešte stále nízku mieru pozitivity. Ak by však aj u nás začala rásť pozitivita, tak nástup bude rýchly. Krajiny, v ktorých tento variant nenapáchal veľké škody, stavili na vysokú mieru zaočkovania ľudí nad 60 rokov.

Aj predseda stálej komisie pre očkovanie v Nemecku STIKO Thomas Mertens odporučil, aby sa namiesto snahy o očkovanie detí od 12 do 18 rokov v ich krajine z dôvodu nástupu delty oveľa viac snažili o zaočkovanie dospelých nad 18 rokov. Lebo delta sa bude šíriť najmä vďaka nezaočkovaným dospelým. Čo sa týka očkovania zdravých detí, podľa tohto známeho nemeckého virológa nemajú dostatok informácií na to, aby vedeli zvážiť, či prevládajú pozitíva nad možnými rizikami v budúcnosti. Podľa Mertensa uzdravení ľudia prispievajú ku komunitnej imunite rovnako ako zaočkovaní.

Nemecký Inštitút Roberta Kocha RKI na zvládnutie delty pripravil model, podľa ktorého potrebujú mať zaočkovanie u viac ako 60-ročných na úrovni 90 percent a u zvyšnej dospelej populácie na úrovni 75 percent.

Tento nemecký inštitút vyrátal, že vďaka očkovaniu sa za posledných viac ako 6 mesiacov podarilo v Nemecku zachrániť viac ako 38-tisíc ľudských životov, takmer 77-tisíc ľudí nemuselo ísť pre covid do nemocnice a 20-tisíc ľudí nemuseli v nemocniciach poslať na JIS. Vďaka teraz takmer 55 percentnému plnému zaočkovaniu obyvateľstva mali za posledný polrok o viac ako 700-tisíc menej hlásených pozitívnych prípadov.

Ešte nevieme, kedy u nás prepukne tento nový variant, a či vôbec. Zodpovední by sa však mali na jeho možný príchod čo najskôr pripraviť. Aby sme sa napríklad teraz v mnohých smeroch neobmedzovali už zbytočne nadmieru.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.