TopTip

Z domova
Spoločenský komentár: Cesta do staroveku

Spoločenský komentár: Cesta do staroveku Ilustračná fotografia

Posledné dni priniesli istú dávku znepokojenia. Počty pozitívnych prípadov na Slovensku začali opäť rásť. Takmer každý deň v dvojciferných číslach. U našich susedov a aj vo vzdialenejšom svete je situácia podstatne dramatickejšia. Len v susedných Čechách zaznamenali stovky nových prípadov.

Ešte horšie sa situácia vyvíja za morom v severnej a južnej časti amerického kontinentu. Tam tiež prednedávnom najmä na severe začali počty nakazených opäť klesať. S uvoľňovaním opatrení začali počty na niektorých miestach opäť rásť.

Horúce letné počasie a aj čas prázdnin, dovoleniek a oddychu priam nabáda k využitiu prebytočnej energie. Najmä u mladej generácie adolescentov je tejto energie veľké množstvo. Ak sa s tým spojí aj snaha o originalitu a nevšednosť u rovesníkov, výsledok nemusí byť vždy povzbudivý pre ostatných. Niektorí mladí sa nechajú strhnúť aj na výslovne nerozumné veci.

S prejavmi vandalizmu a násilia vo verejných priestorov sa za posledné týždne nemuseli potýkať iba v Spojených štátoch amerických, ale aj v nemeckom Štutgarte. V USA boli prejavy ničenia a vandalizmu spojené s protestmi proti správaniu policajných zložiek voči miestnym afroamerickým obyvateľom. Po príčinách vandalizmu v Nemecku sa doteraz pátra. Z doterajších zistení je zrejmé, že išlo najmä o mladistvých z prevažne sociálne slabších vrstiev, ktorí boli aj podgurážení alkoholom a slabšími drogami.

Vyčíňania na oboch brehoch Atlantiku spája to, že tlejúce pocity krivdy a nespravodlivosti našli deštruktívnu formu realizácie. Štutgartská polícia tvrdí, že pri takýchto vandalizmoch býva iniciátorom malá skupina agresívnych jednotlivcov, ktorí vyhľadávajú násilie. Keď stretnú pozitívnu odozvu v okolí, napríklad u ľudí, ktorí chcú zažiť vzrušenie alebo zábavu, rýchlo môže vzplanúť pohroma.

Tento rok si u nás pripomíname 70 rokov od násilných prejavov v našej spoločnosti, ktoré neprebiehali na uliciach, ale uprostred štátnych inštitúcií. Malá skupina násilných a agresívnych jednotlivcov, našla sympatizantov, nielen u niekedy nerozvážnej mládeže, ale aj uprostred rozhorčenej masy veľkých skupín obyvateľstva. Táto vlna agresivity a svojvôle zo strany komunistov priniesla utrpenie, ba aj smrť, tisíckam ľudí, vrátane rodín s malými deťmi.

Aby sa u nás prejavy radikalizácie najrôznejších skupín obyvateľov neopakovali, treba rázne odmietnuť všetky prejavy svojvoľného násilia a jeho vzplanutie zastaviť. Spoločnosť, ktorá neopodstatnenými a svojvoľnými obvineniami podkopáva prácu bezpečnostných zložiek a sťažuje im dnes už tak náročnú prácu, si píli sama konár pod sebou. Spoločenský zmier a pokoj medzi ľuďmi navzájom musíme budovať úprimným a medziľudsky úctivým dialógom, nie svojvoľnými prejavmi násilia a ničenia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 12.08.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Za všetkých, ktorí pracujú a žijú na mori: za námorníkov, rybárov a ich rodiny
  • Úmysel KBS na august: Aby medzinárodný eucharistický kongres, ktorý sa bude konať v Budapešti, povzbudil veriacich k prehĺbeniu úcty ku Kristovej prítomnosti v Najsvätejšej sviatosti.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za telesné a duševné uzdravenie syna Miloša a za zázrak nájdenia dobrej manželky. Mama
  • Za obrátenie môjho syna Vladimíra a pokoj v našej rodine. Mama Alžbeta
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.