TopTip

Spoločenský komentár: Budovanie dôvery

Spoločenský komentár: Budovanie dôvery zdroj foto: pexels.com

Je to už druhý mesiac, čo nám ukazovatele šírenia nákazy klesajú. Kým ešte pred Veľkou nocou sme boli podľa platného Covid automatu odetí v celom čiernom, v priebehu nasledujúcich týždňov sme sa posunuli do výrazne svetlejšej farby. Počty hospitalizovaných pacientov výrazne klesli a aj takmer každodenné správy o niekoľkých desiatkach zosnulých. To tiež už patrí do minulosti.

Je to už mesiac, čo sa otvorili kostoly aj pre časť veriacich a tento týždeň máme už aj okresy, kde sa okolo oltára bude môcť stretnúť viac ľudí. Po dlhom čase sa otvorili aj mnohé prevádzky, najnovšie aj niekde interiéry niektorých gastronómii.

Kto holduje pohybu a iným športovým aktivitám, ten mal na dlhý čas stopku. Žlto sfarbené okresy nám do budúcna ponúknu aj v tomto smere podstatne viac slobody. Zdá sa, že do leta budeme mať na Slovensku značnú mieru slobody.

Tak, ako sa otvárame, miznú aj mnohé pocity strachu a úzkosti. Ľudia prepínajú zo stavu zvýšeného napätia do postoja väčšieho pokoja a uvoľnenia. Kým obmedzenie stretávania sa a pohybu nás limitovali v mnohých interakciách, nadmerná miera stresu a obáv, ktoré si so sebou z tohto mimoriadneho stavu nosíme, môžu pôsobiť pri tejto novej vlne slobody miestami explozívne.

V tomto novom období, ktoré sa nám otvára, potrebujeme veľkú dávku trpezlivosti, empatie a rovnako aj ventilácie všetkého negatívneho, čo sme za uplynulé obdobie prežili. Platí to aj pre oblasť verejného života a správy krajiny.

Ľudia po takej veľkej miere utrpenia potrebujú počuť dobré správy o tom, že čo sa už podarilo z programového vyhlásenia vlády naplniť. Že aj verejní činitelia, napriek obmedzeniam posledných mesiacov, pracovali rovnako svedomite ako zvyšok aktívnej časti krajiny. Je zrejmé, že zreformovať správu krajiny, ktorá si za roky zvykla na isté spôsoby, sa nedá za krátky čas. Že je na to potrebná premyslená stratégia a postupné procesy, ktoré sa budú diať v štátom nastavených limitoch. Aby tak nevznikal zbytočný priestor pre špekulácie a nárast nedôvery.

Táto pandemická kríza, ktorá sa ešte celkom neskončila, už teraz naznačuje, že jej hospodárske dopady budú o čosi masívnejšie, ako tomu bolo počas poslednej finančnej krízy pred viac ako 10 rokmi. Ak máme nadchádzajúce obdobie dobre zvládnuť, potrebujeme posilňovať vzájomnú dôveru a rešpekt nielen medzi ľuďmi navzájom, ale aj medzi občanmi a inštitúciami.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.