Celková čiastka
Zostávajúci čas
Slovensko, ako aj náš najväčší obchodný partner Nemecko, začína mať podobný politický problém. Strata dôvery vo vedúce politické strany a hľadanie alternatív. Dlhoročný politický novinár nemeckých mienkotvorných novín Frankfurter Allgemeine Zeitung Jasper von Altenbockum v nedeľnom komentári aktuálne vedenej politike krajiny vyčíta, že prestáva byť politikou a správa sa skôr ako reklamná kampaň. Vraj aktuálne problémy v hospodársky významnej krajine Európskej únie sú iba dôsledkom nedostatočného vysvetľovania, polemizuje komentátor s vysvetleniami spolkovej vlády ohľadom nárastu polarizácie a straty dôvery v tradičné strany.
Pritom Altenbockum dodáva, že ešte nikdy vo svetovej histórii neboli ľuďom tak podrobne vysvetľované jednotlivé kroky vlády a európskych inštitúcií ako teraz. Preto si nemyslí, že by tento problém straty dôvery ležal v nedostatočnom vysvetľovaní, ako to už viackrát spomenula nemecká kancelárka Angela Merkelová. V Nemecku, kde v poslednom období naozaj nie je o informácie v osvedčených médiách núdza, teraz rastie popularita alternatívnych informačných kanálov, do popredia sa dostávajú alternatívne strany. Jednu celkom úspešnú majú u nášho severného takmer suseda s názvom alternatíva v názve. Dlhoročným vládnucim kresťanským demokratom preto vyčíta, že toto hľadanie alternatív bude zrejme dôsledkom prednášania postojov, ktoré sú vraj bez alternatívy, že iba oni sú tá správna cesta. Toto skôr z reklám známe uisťovanie iba o tom jedinom pravom podľa Altebockuma zaváňa ideológiou, čo so sebou u ľudí prináša pocit, že si tieto jediné "správne riešenia" potrebujú overiť. Na druhej strane v krajine rastie skupina stúpencov alternatívy k vláde, ktorá tiež vo svojich vyhláseniach pôsobí sebaisto a ponúka tú svoju správnu cestu.
Tento voči vláde kritický komentár je pozoruhodný tým, že denník FAZ predsa len zvykol byť vo svojich vyjadreniach a postojoch menej kritický voči od konca vojny dlhé roky vládnucej strane. Niečoho podobného sme svedkami aj na Slovensku. Aj denník Pravda, ktorý za uplynulé roky zvykol kroky vládnucej sociálnej demokracie skôr vysvetľovať, začína stranu, ktorá u nás vládne s takmer dvojročnou prestávkou 10 rokov, viac kritizovať. Naposledy tak urobil tiež v nedeľnom komentári viacročný spolupracovník Peter Javůrek, keď reagoval na nedávnu programovú konferenciu Smeru-SD. To, že našej najsilnejšej politickej strane prestávajú ľudia na Slovensku veriť a vybrali sa hľadať alternatívy, bolo už vidno počas posledných parlamentných volieb. Podobne ako je tomu aktuálne s najsilnejším politickým zoskupením v Nemecku, aj táto strana vo svojej komunikácii s verejnosťou pôsobí viac ako reklamná kampaň. Priaznivci sociálnodemokratickej politiky teraz rozmýšľajú, aké majú v politickom spektre na Slovensku pre vládnu stranu adekvátne alternatívy. A keďže iná liberálna sociálnodemokratická alternatíva zatiaľ na Slovensku neexistuje, aj posledný prieskum agentúry AKO dopadol pre stranu Smer-SD vcelku priaznivo. Voľby by strana vyhrala opäť so ziskom 27,5 percenta hlasov, s percentom menej ako získala vo voľbách.
Agentúra AKO ale pred voľbami spolu s agentúrou Polis Slovakia patrila k agentúram, ktoré boli voči Smeru-SD veľmi optimistické, vo februári pred voľbami strane predpovedali zisk 35 percent. Aktuálny odhad teda znamená pre stranu takmer 8 percentnú stratu a je jednoducho vyjadrením toho, že naši sociálni demokrati kontinuálne napriek štedrej podpore chudobných vrstiev pokračujú v strácaní dôvery u svojich voličov. Ak sa vo vnútri strany neuskutoční viac sebareflexie, je dosť pravdepodobné, že pri ďalších parlamentných voľbách už nevzíde víťazne. Svojimi krokmi aktuálne nedokáže adekvátne odpovedať na želania svojich voličov. Tak ako nemeckej vládnej strane, aj tej našej by nezaškodilo, aby sa opýtala ľudí v krajine, čo si od vlády vzhľadom na aktuálny vývoj a kauzy najviac želajú. Výsledky by ich možno prekvapili. Ale na to treba odvahu.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram