TopTip

Spoločenský komentár: Ako nestratiť smer

Spoločenský komentár: Ako nestratiť smer

Uplynuli už 4 mesiace, čo sme sa ako krajina uzavreli pred šíriacim sa vírusom. Podmienky sa od decembra pomaly zhoršovali. Súčasne s nimi sa sprísňovali aj rôzne opatrenia. Situácia sa trocha podobala na udalosti z našich dopravných ciest. Ak sa niekde stala v minulosti dopravná nehoda – zväčša pre to, lebo vodič neprispôsobil rýchlosť daným podmienkam – po krátkom čase sa na danom mieste zvykli objaviť dopravné značky, ktoré ešte viac znižovali platnú maximálnu rýchlosť.

Možno dotyčný, ktorý spôsobil dopravnú nehodu, šiel podstatne rýchlejšie. Možno hrubo porušil platné nariadenia. No potrestaní boli napokon všetci tí, ktorí jazdia po danej komunikácii. A pritom je vedecky dokázané, že ak je pri cestách príliš veľa dopravných značiek, zvyšuje sa riziko dopravných nehôd. Ak má zodpovedný vodič príliš veľa dopravných značiek, tak nedokáže buď dostatočne riadiť vozidlo, alebo sledovať nové značky.

Ak sa dopravné značenie po krátkom čase zásadne zmenilo, ešte pred pandémiou bolo často vídať za rohom dopravné hliadky. Policajti sledovali dodržiavanie nových pravidiel a vyberali pokuty. Ak ste sa niekedy, v dobe pred pandémiou, na Západe vybrali autom mimo hlavných diaľnic, možno ste aj vy ostali v úžase, že tam nemajú toľko dopravných značiek. A takisto takmer žiadne policajné hliadky.

Aj teraz, uprostred pandémie, ľudia viac vnímajú iba príkazy a zákazy, a mnohým uniká zmysel, ku ktorému nás majú priviesť tieto obmedzenia. Udalosti ostatného roka nám napovedajú, že pandemické ochorenie sa nevytratí tak rýchlo a úplne. Ani zo Slovenska, ani z Európy, ani z celého sveta. Údaje z ostatných týždňov zo Slovenska síce napovedajú, že zrejme sme sa značne premorili, že vírusu už bolo v našich komunitách toľko, že už hojne lietal aj vzduchom. No takto získaná imunita bez očkovania nám pomôže iba na niekoľko mesiacov, a o pol roka sa problémy môžu znova zopakovať.

Malo by byť záujmom všetkých zodpovedných pracovať nezaujato na tom, aby sa dalo zaočkovať čo najviac ľudí, predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny. Keďže naši seniori do 76 rokov sa narodili už po skončení 2. svetovej vojny, aj preto máme šesťdesiatnikov takmer dvakrát viac ako sedemdesiatnikov. Po vojne sa aj u nás začala zlepšovať kvalita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vírus tu s nami bude ešte zrejme dlho, a s postupným uvoľňovaním opatrení sa bude zvyšovať aj riziko, že s ním znova prídeme do kontaktu. Ak niekomu nebránia objektívne dôvody, aby sa nechal zaočkovať, no neurobí tak, vystavuje riziku do budúcna nielen seba, ale aj svojich najbližších.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.