Celková čiastka
Zostávajúci čas
Posledná vlna pandémie nespôsobuje také výpadky, akých sa viacerí obávali. Ani nebolo potrebné stavať poľné nemocnice. A preto sa poskytovanie bežnej zdravotnej starostlivosti zakrátko vráti k svojmu normálu.
Keď pred mesiacom Slovensko navštívil generálny tajomník OECD Mathias Cormann, okrem iných odporúčaní sa venoval aj téme nášho zdravotníctva. V porovnaní s ostatnými vyspelými krajinami vynakladáme na zdravotníctvo menej prostriedkov, hoci disponujeme kvalitnou starostlivosťou.
Ani Slovensku sa nevyhýba téma starnutia populácie a s tým spojených výziev práve pre zdravotníctvo a dôchodkový systém.
V oblasti zdravotného stavu a výšky veku, v ktorom ľudia začínajú pociťovať zdravotné problémy, patríme v európskom porovnaní krajín na spodné priečky. Kým v priemere sa zdravotné problémy u Európana začínajú objavovať vo veku 61 rokov, u nás je to už vo veku 54 rokov. U obyvateľov škandinávskych krajín a Malty sa choroby začínajú objavovať až okolo sedemdesiatky.
S tým súvisí aj dĺžka dožitia od veku. keď ľudia odchádzajú do dôchodku. U nás je to v priemere len niekoľko rokov.
Čím sú ľudia v krajine dlhšie zdraví, tým neskôr začnú pravidelne navštevovať zdravotnícke zariadenia a o to odľahčia náklady na zdravotný systém.
Ďalšie veľmi smutné prvenstvo má Slovensko v počte úmrtí na onkologické ochorenia. Sme v tom najhorší spomedzi všetkých štátov Európskej únie. Naši pacienti majú horší prístup k liečbe, majú podstatne menej dostupných liekov a chýba nám dostatočná prevencia.
Pandémia, ktorá je tu s nami už takmer dva roky, overila, nakoľko je náš zdravotný systém odolný a kvalitný.
Okrem iných aktuálnych výziev, najmä v súvislosti so značným zdražovaním, potrebujeme na Slovensku komplexnú zdravotnú stratégiu, aby zdravotná starostlivosť bola nielen kvalitnejšia a dostupnejšia, ale aby sme boli čo najdlhšie zdraví. V porovnaní s ostatnými európskymi krajinami v tom máme riadne medzery.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram