TopTip

Slovenská provincia Kongregácie Jesu oslávila okrúhle výročie svojho založenia

Slovenská provincia Kongregácie Jesu oslávila okrúhle výročie svojho založenia TK KBS

Osemdesiat rokov v službe Bohu a ľuďom. Slovenská provincia Kongregácie Jesu oslávila okrúhle výročie svojho založenia skromne v jednotlivých komunitách. Rehoľníčky ďakovali Bohu za svoje povolanie a prosili o požehnanie do ďalšej práce. Sestry z Kongregácie Jesu pôsobia všade, kde je ich služba potrebná. Pracujú napríklad v školstve, zdravotníctve, administratíve či sociálnej oblasti. Prevádzkujú tiež jedinú slovenskú výrobňu hostií.
Spiritualita kongregácie Jesu vychádza zo svätého Ignáca z Loyoly a zakladateľky kongregácie Márie Wardovej. Vysvetľuje provinciálna predstavená slovenskej provincie, sestra Agnesa Jenčíková. „Poslanie by sme mohli nazvať jedným slovom, prinášaním útechy. Ideme tam, kde iní nechcú ísť. Nešpecializujeme sa na nejakú jednu oblasť, v ktorej pracujeme, napríklad na školstvo, zdravotníctvo, ale sme otvorené pre všetky možnosti, kde vyvstáva nejaká potreba.“
Sestry pôsobia zväčša ako učiteľky a to od materských škôl až po univerzity. Venujú sa tiež duchovnému sprevádzaniu a sociálnemu apoštolátu. „Máme vlastný domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov. Pracujeme tiež s marginalizovanými, najmä s rómskou komunitou na východnom Slovensku a okrem toho máme jedinú slovenskú výrobňu hostií už takmer deväťdesiat rokov,“ povedala sestra Agnesa.
Vzhľadom na pandemickú situáciu sestry neoslavovali výročie spoločne, ale individuálne vo svojich komunitách. „Ísť viac do hĺbky, do vďačnosti Bohu za všetky dobrodenia, za všetky milosti, ktoré sme dostali za osemdesiat rokov,“ uviedla.
Výročie je pre sestry časom inšpirácie do ďalšieho obdobia. „Chceli by sme ešte viac rozvinúť apoštolát duchovného doprevádzania, duchovných cvičení. Zakladáme materskú školu Márie Wardovej pre rómske deti v Jarovniciach. Chceli by sme založiť apoštolskú komunitu v Českej republike,“ prezradila plány. Ich realizácia bude závisieť aj od vývoja pandémie. Sestry sú pripravené v prípade potreby s novými projektmi počkať a naďalej všetko odovzdávať do Božích rúk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.