TopTip

Slovenská katolícka charita projektom pomôže rodinám na Ukrajine

Slovenská katolícka charita projektom pomôže rodinám na Ukrajine

Ozbrojený konflikt na východnej Ukrajine spôsobil masívne vysťahovanie v rámci krajiny. Chtiac nechtiac sa dotkol každej rodiny v regióne Dnipro. Dokopy 1,4 milióna obyvateľov začínalo žiť odznova na inom mieste. Ani po šiestich rokoch si väčšina z nich nenašla nový domov. Dokázať to s príjmom 65 eur mesačne (2161 hrivien)? Takmer nemožné. Pomôžeme našim susedom? Slovenská katolícka charita spustila projekt spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid. Zapojiť sa môžeme všetci TU.

Pomoc cez poukážky je adresná

Pomoc poputuje 600 vysídleným rodinám, približne 1800 osobám, v Dnipropetrovskej oblasti, ktoré cez poukážky podporíme potravinami, liekmi a zabezpečíme im psychosociálne poradenstvo. Neľahkú situáciu miestnych popisuje projektová koordinátorka Caritas Donetsk Svetlana Šux: „Pomohli sme Júlii, mamičke 2 detí, ktorá odišla z Donetsku kvôli bojom ešte ako tehotná. Svojho muža, ktorý zostal bojovať, nevidela tri roky. S minimom možností a vo veľkej neistote bola sama na hľadanie bývania, vybavovanie dokladov, umiestnenie staršieho syna do školy, nehovoriac o finančných problémoch a chorľavej dcérke. Psychologické tréningy a materiálna pomoc jej pomohli zvládnuť tento enormný stres a začať odznova.“

Podľa prieskumu Medzinárodnej organizácie pre migráciu z júna 2019 má dostatok financií na jedlo iba 46% ľudí z vidieckych oblastí Ukrajiny. Projekt podpory pre vnútorne vysídlené osoby začal v novembri 2020, na základe spolupráce medzi Slovenskou katolíckou charitou a Caritas Donetsk.

V rámci prípravy projektu bol priamo na mieste jeho realizácie manažér humanitárnej pomoci Hugo Gloss: „Napriek tomu, že v slovenských médiách sa aktuálna situácia na Ukrajine takmer nespomína, aj po šiestich rokoch od vypuknutia ozbrojeného konfliktu v oblasti Donbas, mnohí ľudia, ktorí vtedy museli opustiť svoje domovy, stále žijú v provizórnych podmienkach, ktoré sa prebiehajúcou pandémiou ešte viac zhoršili. Som preto rád, že sa nám podarilo s Caritas Donetsk odštartovať projekt, ktorý ľuďom v núdzi skutočne pomôže. A zároveň si vážime podporu zo strany Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Sama Caritas Donetsk, miestna charita, sa musela presťahovať a zažila na vlastnej koži, čo prežívajú tí, ktorým pomáhajú. V súčasnosti sídli v meste Dnipro (v minulosti Dnipropetrovsk) a ako jedna z mála neziskových organizácií zostala pôsobiť v tejto oblasti. V práci sa im osvedčil systém poukážok, ktorý uprednostňujú pred balením potravín a hygienických balíčkov s liekmi, pretože príjemcovia si môžu slobodne vybrať, čo si kúpia v závislosti od svojich potrieb. Celkovo prerozdelíme vysídleným rodinám Dnipropetrovskej oblasti 600 poukážok na potraviny a 400 na lieky v hodnote 1000 hrivien/poukážka. Miestne mimovládne organizácie, ktoré pôsobili v rokoch 2014 – 2016 v oblasti Dnipro, svoje aktivity obmedzili. To ale neplatí o Caritas Donetsk, ktorá tu ako jediná organizácia poskytuje pomoc vnútorne vysídleným osobám. Viacero podobných projektov Slovenská katolícka charita realizovala aj v minulosti. 

Hľadať si nové miesto v živote nie je jednoduché. Ľudia v tejto situácií často menia pohľad na seba, iných, vlastnú hodnotu. Preto je dôležité nadviazať pozitívne vzťahy, motivovať ich k účasti na spoločenskom živote miestnych komunít a udržiavať ich duševné zdravie. Dvojdňové školenia, ktoré sú súčasťou projektu tomu zaiste pomôžu. Caritas Donetsk pozná miestne komunity a vďaka svojim doterajším skúsenostiam psychosociálnu a materiálnu pomoc dokáže zabezpečiť vo výbornej kvalite. V skupinách po 15 osôb budú spolu hľadať spôsoby ako riešiť konflikty a využiť pozitívne stratégie na zvládanie stresu.

Dokázali pomôcť aj pani Ľudmile. Viac Svetlana Šux: „Pani Ľudmila sa zo všetkých síl snažila pomôcť dcére, slobodnej matke, s výchovou jej 2 detí. Nemali finančné prostriedky na nevyhnutnú starostlivosť o jej zdravotne znevýhodnenú vnučku. Zažívala úzkosť, stres, emocionálnu nestabilitu, pocity apatie. Toto všetko ovplyvňovalo jej duševné zdravie až kým sa nezačala stretávať s našou psychologičkou. Vďaka pomoci prekonala stres a znížila pocity úzkosti. Psychologická podpora pre ľudí v podobných situáciach je nevyhnutná.“ Veľmi sa tešíme, že projekt je spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid. Slovensko tým jasne vyjadrilo túžbu pomôcť, ku ktorej sa môžete pridať.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.