TopTip

Slovákom sa nepodarilo na základe doterajších návštev pápeža Jána Pavla II. zmeniť spoločnosť k lepšiemu

Slovákom sa nepodarilo na základe doterajších návštev pápeža Jána Pavla II. zmeniť spoločnosť k lepšiemu TK KBS

Slovákom sa nepodarilo na základe doterajších návštev pápeža Jána Pavla II. zmeniť spoločnosť k lepšiemu. Upozornila na to Dagmar Babčanová, bývalá veľvyslankyňa vo Vatikáne. Slová poľského pápeža o veľkej úlohe Slovenska v Európe v 3. tisícročí tak zostali podľa nej bez adekvátnej odpovede. V súvislosti s návštevou pápeža Františka upozorňuje na dôležitosť sústredeného vnímania toho, čo nám bude chcieť pápež v septembri povedať.

Dagmar Babčanová pôsobila ako veľvyslankyňa vo Vatikáne v rokoch 2002 až 2007. Popri doterajších cieľoch apoštolských ciest pápeža Františka pre ňu cesta na Slovensko nie je veľkým prekvapením. „Je pozoruhodné, že záujem vzbudzovali dosiaľ periférne, alebo chudobné, alebo marginalizované krajiny, ale vzhľadom na jeho osobnostnú dynamiku a jemu vlastnú kreativitu si myslím, že práve tieto vlastnosti zohrali dôležitú úlohu pri výbere „pokojnej“ krajiny, ako sa možno niekomu Slovensko javí.“

Pápež Ján Pavol II. navštívil Slovensko trikrát, jeho posledná cesta môže podľa Dagmar Babčanovej súvisieť aj s návštevou pápeža Františka. „Tretia návšteva bola výzvou, ktorá tak trochu v návale iných udalostí zanikla. Pápež Ján Pavol II. povedal: Slovensko je nádejou pre Európu. A práve tento aspekt môže byť dôvodom návštevy pápeža Františka,“ upozornila. Slovensko sa prechodom z totalitného režimu k slobode ukázalo ako spoločnosť, ktorá sa dokáže postaviť proti zlu. Bývala veľvyslankyňa vo Vatikáne však vníma značné ťažkosti s uchopením hodnôt slobody v dnešných dňoch. „My sme boli vlastníkmi takého veľkého pokladu tých väznených biskupov, kňazov, ktorí prežili totalitu, a takúto silu postaviť sa proti zlu, myslím si, že sme celkom sa nezhostili tejto úlohy,“ dodala.

K vyjadreniam Dagmar Babčanovej sa môžete vrátiť v archíve, v najnovšom vydaní relácie Zaostrené.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.