Celková čiastka
Zostávajúci čas
Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynkelom (čiže generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil prísahu za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte.
Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, čo 4. septembra tohto roka odišiel do večnosti jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos.
Oproti ostatným „gréckokatolíckym“ cirkvám, ktoré síce slávia „grécku“, teda byzantskú liturgiu, no zväčša nepestovali gréčtinu ako liturgický jazyk, grécki katolíci byzantského obradu slávia svoje bohoslužby po grécky.
Grécka pravoslávna cirkev dodnes považuje založenie gréckokatolíckej cirkvi v podobe Gréckeho apoštolského exarchátu so sídlom v Aténach za svojvoľný počin Ríma na svojom jurisdikčnom území.
Keď bol v roku 1975 za apoštolského exarchu pre byzantských katolíkov v Grécku ustanovený Anargyros Printesis, nezaobišlo sa to bez ostrých protestov aténskeho pravoslávneho arcibiskupa. Exarcha Printesis pôsobil 33 rokov, pričom jeho rezignáciu v roku 2008 prijal pápež Benedikt XVI., ktorý za jeho nástupcu menoval Dimitria Salachasa. Pápež František v roku 2016 menoval za Salachasovho nástupcu Manuela Nina OSB.
Podľa pápežskej ročenky z roku 2013 má Grécky apoštolský exarchát okolo 6-tisíc veriacich, 15 rehoľných sestier a sedem kňazov, ktorí pôsobia v troch gréckokatolíckych farnostiach (Atény, Giannitsa, Syros).
Na území súčasného Grécka dnes žije okolo 200-tisíc katolíkov latinského obradu. Ide z veľkej časti o potomkov obchodníkov z Benátok, Janova, Pisy a Amalfi.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram