TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Slávnosť svätých apoštolov Petra a Pavla

Slávnosť svätých apoštolov Petra a Pavla

Svätí apoštoli Peter a Pavol podstúpili mučenícku smrť v Ríme počas Nerovho prenasledovania kresťanov (64-98).

Od polovice 3. storočia je dosvedčené v Ríme spoločné slávenie ich pamiatky 29. júna.

V 4. storočí sa v tento deň zvykli konať tri liturgické slávnosti na rôznych miestach Ríma: v Bazilike svätého Petra sa spomínalo na svätého Petra; v Bazilike svätého Pavla za hradbami si pripomínali svätého Pavla; v katakombách pri Appijskej ceste, keďže práve tam sa mali počas Valeriánovho prenasledovania kresťanov (257-258) dočasne uchovávať telá apoštolských kniežat, sa konala spoločná spomienková slávnosť svätých Petra a Pavla.

Pretože tri slávnosti počas jediného dňa spôsobovali ťažkosti, začiatkom 8. storočia bola slávnosť apoštola Pavla preložená na nasledujúci deň. V novom Rímskom kalendári zostal 30. jún ako deň slávnosti apoštola Pavla len pre Baziliku svätého Pavla za hradbami.

Gréckokatolíci

V liturgickom kalendári je 29. jún venovaný prikázanému sviatku, v Rímskokatolíckej cirkvi, „Svätých Petra a Pavla, apoštolov“ a, v Gréckokatolíckej cirkvi, „Svätých, slávnych a všechválnych najvyšších apoštolov Petra a Pavla“.

V Konštantínopole sa oslavovali svätí apoštoli Peter a Pavol spočiatku 28. decembra. Od neznámeho dátumu sa aj v Novom Ríme nakoniec presadil rímsky zvyk.

Význam sviatku svätých Petra a Pavla v byzantskom obrade podčiarkuje aj skutočnosť, že mu predchádza osobitné pôstne obdobie, ktoré sa obvykle nazýva  „Apoštolský pôst“ alebo „Petropavlovský pôst“ či ľudovo „Petrovka/Petrivka“.

„Prví medzi apoštolmi a učitelia celého sveta, proste nášho Vládcu, aby daroval pokoj celému svetu a preukázal našim dušiam veľké milosrdenstvo“ (Tropár z božskej liturgie sviatku).

„Do svojich blažených príbytkov, Pane, prijal si neúnavných hlásateľov Božích právd, svojich najvyšších apoštolov Petra a Pavla. Ich útrapy a smrť si ocenil nad všetky obetné dary. Ty jediný poznáš tajomstvám srdca“ (Kondák z božskej liturgie sviatku).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 12.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie nášho dieťaťa v brušku, som v 4.mesiaci tehotenstva, za trpezlivosť pri výchove 3. ročného dieťaťa a za živú vieru pre manžela Martina. Viktória
  • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.