Celková čiastka
Zostávajúci čas
Druhý piatok po slávnosti Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi je v liturgickom kalendári Rímskokatolíckej cirkvi vyhradený slávnosti Najsvätejšieho Srdca Ježišovho.
V Katolíckej cirkvi sa Kristovo Srdce stalo predmetom osobitnej úcty. V 12. storočí šírili túto úctu sv. Anzelm a sv. Bernard, v 13. storočí sv. Bonaventúra a sv. Getrúda, v 14. storočí sv. Katarína Sienská a ďalší. Apoštolom liturgickej úcty Božského Srdca Ježišovho bol sv. Ján Eudes (†1680). Na základe zjavení, ktorá mala sv. Margita Mária Alacoque v rokoch 1673 až 1675, úcta Najsvätejšieho Srdca Ježišovho novú dimenziu horlivosti a spájala sa s pobožnosťou prvých piatkov mesiaca (pristupovanie k svätému prijímaniu na prvý piatok deväť mesiacov za sebou). V roku 1856 pápež Pius IX. ustanovil sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho pre celú západnú Cirkev.
V roku 1970 bol sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho zapísaný ako slávnosť do Rímskeho misála. Tomuto povýšeniu úcty k Ježišovmu Srdcu zaiste dopomohla v roku 1956 vydaná pápežská encyklika Haurietas Aquas, ktorou Pius XII. vlastne potvrdil akceptáciu úcty k Ježišovmu srdcu svojím predchodcom Piom IX.
Ľudské srdce Bohočloveka Ježiša Krista je prameňom milosti a symbolom lásky, ktorou Boží Syn miluje všetkých ľudí. Slávnosťou Najsvätejšieho srdca Ježišovho sa má vo veriacich prehlbovať láska a vďaka za to, že vtelený Boží Syn si zamiloval ľudí a obetoval sa za nich:
...On sa s nesmiernou láskou obetoval za nás, keď sa nechal pozdvihnúť na kríž. Z jeho otvoreného boku vyšla krv a voda, z neho pramenia sviatosti Cirkvi. Spasiteľovo otvorené Srdce priťahuje všetkých, aby s radosťou čerpali z prameňov spásy...“ (omšová prefácia)
Z vieroučného hľadiska je Kristovo Srdce predmetom viery v pravé Kristovo človečenstvo (DH 301 – 302). V Ježišovom tele tlčie ľudské srdce, ktoré miluje človeka nielen Božou láskou ale aj tou najčistejšou ľudskou láskou. Ježišovo Srdce je súčasťou jeho ľudskej prirodzenosti, ktorá je spojená s jeho božskou prirodzenosťou. Preto aj označenie „Božské Srdce“ je správne, lebo ide o jednu božskú osobu Krista, v ktorej sú neoddeliteľne spojené ľudská a božská prirodzenosť.
Úcta k Ježišovmu Srdcu je dlhodobou súčasťou liturgickej praxe a ľudovej zbožnosti aj v mnohých východných cirkvách, medzi nimi aj v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
V liturgickom kalendári Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku ide o sviatok Najsladšieho Pána, Boha a Spasiteľa nášho Ježiša Krista, Milujúceho ľudí.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram