TopTip

Situácia v Salvádore je „tikajúcou časovanou bombou“

Situácia v Salvádore je „tikajúcou časovanou bombou“ zdroj foto: pexels.com

Podľa kardinála Gregoria Rosu Chaveza situácia v salvádorských väzniciach, preplnených nedávnymi vlnami zatýkania, pripomína „tikajúcu časovanú bombu“. V krajine vládne klamlivý pokoj, povedal kardinál podľa pondelkového online vydania novín „Diario CoLatino“. „Klameme sami seba,“ konštatoval kardinál. Ľudia hovoria, že teraz je pokoj v susedstve, už nedochádza k vydieraniam. Otázkou však je, čo sa stane s toľkými ľuďmi, ktorí sa vo väzení nabijú toľkou nenávisťou, upozorňuje kardinál Rosa Chavez.

Po vypuknutí násilností, ktoré si vyžiadali desiatky mŕtvych, prezident Nayib Bukele koncom marca vyhlásil výnimočný stav, ktorý schválil parlament a odvtedy predĺžil o ďalších 30 dní. Podľa oficiálnych informácií zatkli viac ako 30-tisíc členov gangov Mara. Ide o mládežnícke gangy, ktoré sú organizované podobne ako mafia, a v tejto stredoamerickej krajine sú problémom už roky. Ľudskoprávne organizácie a katolícka cirkev kritizujú vládne opatrenia a hovoria o vážnom porušovaní základných práv.

Pojem Mara zhŕňa gangy, ktoré sú podobné mafii a sú rozšírené najmä v Salvádore, Guatemale a Hondurase. Odborníci predpokladajú, že len v Salvádore majú tieto gangy okolo 60-tisíc príslušníkov, ktorým pomáha ďalších 500-tisíc ľudí. Pre veľkú chudobu v Strednej Amerike sa už deti ocitajú v pazúroch gangov Mara.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.