Celková čiastka
Zostávajúci čas
V Nimnici sa uskutočnilo 7. stretnutie biskupov s laikmi, klerikmi a zasvätenými osobami pod názvom Spoločne kráčajme ako pútnici nádeje. 187 účastníkov z celého Slovenska pracovalo počas 2 dní v rôznych tematických skupinách, kde sa zamýšľali nad výzvami, ktoré by mala synodálna cirkev ako živé spoločenstvo v súčasnosti riešiť.
Generálny sekretariát Synody biskupov vo Vatikáne po zasadnutí účastníkov synody v decembri vyzval miestne cirkvi, aby sa zamysleli nad súhrnnou správou. Práve táto výzva bola východiskom na zorganizovanie stretnutia zástupcov cirkvi na Slovensku.
Výkonný sekretár KBS, ktorý je aj národný koordinátor synodálneho procesu na Slovensku, Ivan Ružička priblížil, že: „toto podujatie slúži práve na to, aby sme podnety, ktoré prišli z októbrového zasadnutia synody biskupov v Ríme, rozlíšili, rozpracovali, priblížili slovenskej realite a poslali odpoveď na tú základnú otázku, ktorá nás sprevádza – ako byť synodálnou cirkvou v misii aj tu u nás doma.“ Záujem o účasť na stretnutí v Nimnici bol veľmi potešujúci: „tento rok sme mali 187 účastníkov, boli rozdelení do 16 skupín a pracovali v 8 základných okruhoch, ktoré boli stanovené výstupom zo synody z Ríma, ako napríklad – misia cirkvi, počúvajúca a sprevádzajúca cirkev, ženy v cirkvi, misia v digitálnom prostredí, diakoni, kňazi, biskup a spoločenstvo a iné.“
Ako uviedol arcibiskup Bernard Bober, jednotlivé výstupy z tohto stretnutia budú ďalej slúžiť aj biskupom, aby s nimi oboznámili kňazov na rekolekciách. „Kňazov treba povzbudiť, zapáliť a posunúť, aby kráčali s nádejou. Sila kresťanov spočíva v spoločenstve, vo vzťahoch, v stretnutí.“
Jedným z účastníkov stretnutia bol aj verbista Ján Kušnír:„ja som sa zaradil do skupiny Zasvätený život, charizmy v cirkvi, laické spoločenstvá, pretože ako člen Spoločnosti Božieho slova mám veľký záujem, aby aj my ako misionári sme dokázali naplno žiť tie charizmy, ktoré máme.“
Medzi zástupcami laikov boli napríklad aj manželia Kucharčíkovci zo Ždane. Ako uviedli, prišli sem s cieľom učiť sa metóde vzájomného počúvania: „napríklad o tom, čo je v rodine. A teší ma, že tak ako v rodine sa môžeme rozprávať o všetkom, čo nás teší, ťaží, tak sa môžeme rozprávať o tom aj v cirkvi.“
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram