Celková čiastka
Zostávajúci čas
Šiesteho októbra 2019 sa začína vo Vatikáne špeciálna synoda pre región Amazónie na tému: „Amazónia: nové cesty pre Cirkev a integrálnu ekológiu.“
Ako vysvetlil brazílsky kardinál Cláudio Hummes, ktorý je relátorom tejto synody, širokým kontextom špeciálnej synody pre Amazóniu je sociálno-enviromentálna kríza, o ktorej hovorí encyklika Laudato si’.
Encyklika Laudato si’ upozorňuje: „Neexistujú dve oddelené krízy, teda kríza životného prostredia a kríza spoločenská, ale je len jedna a komplexná spoločensko-environmentálna kríza. Smery riešenia si vyžadujú integrálny prístup v boji proti chudobe, v navrátení dôstojnosti vylúčeným osobám a v starostlivosti o prírodu“ (č. 139). Iným slovami: všetko je vzájomne prepojené.
Už pri jej ohlásení v októbri 2017 pápež František uviedol, že základným cieľom synody pre Amazóniu je „nájsť nové cesty pre evanjelizáciu tejto časti Božieho ľudu, najmä pôvodného obyvateľstva, na ktoré sa často zabúda a ktoré je bez vyhliadky na svetlú budúcnosť aj z dôvodu krízy amazonského pralesa, ktorý je pľúcami zásadného významu pre našu planétu“.
Siahnime po Františkovej encyklike Laudato si’
Napriek tomu, že už viacerí pápeži a biskupi vydali rôzne stanoviská k otázkam životného prostredia v súvislosti s katolíckou vierou, Františkova encyklika Laudato si’ z roku 2015 je prvou sociálnou encyklikou Katolíckej cirkvi, ktorá sa priamo a špecificky zameriava na starostlivosť o životné prostredie a environmentálnu spravodlivosť. Laudato si´ dopĺňa, čo hovorí Katechizmus Katolíckej cirkvi: že je našou zodpovednosťou, ako dobrých správcov stvorenstva, starať sa o náš svet a „nekradnúť“ zdroje budúcim generáciám. Táto encyklika sa považuje za súčasť sociálnej náuky Katolíckej cirkvi.
Kompletný slovenský preklad encykliky Laudato si’ nájdete na internetovej stránke Konferencie biskupov Slovenska. Stačí kliknúť tu.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram