Celková čiastka
Zostávajúci čas
Biblia je názov zbierky Bohom inšpirovaných spisov Starého a Nového zákona, ktoré sú uvedené v kánone Svätého písma a obsahujú zjavenú a večne platnú Božiu pravdu.
V katolíckom kánone je 46 kníh Starého zákona a 27 Nového zákona (pozri Katechizmus Katolíckej cirkvi 120).
Synonymným výrazom pre Bibliu je Sväté písmo. A „kánon“ je termín, ktorý označuje akýkoľvek záväzný text alebo súpis, zoznam.
Keď sa ešte len rodilo kresťanstvo a konštituoval Nový zákon, Bibliou kresťanov bol Starý zákon v gréckom preklade, ktorý sa nazýva Septuaginta.
Počas prvých štyroch - piatich storočí nášho letopočtu bola Septuaginta referenčným starozákonným biblickým textom kresťanských cirkví, ktoré vôbec nepoužívali hebrejský originál.
Septuagintu kresťania považovali za Bohom inšpirovanú. Vo svojej gréckej podobe Biblia dodávala kresťanom citáty, ktoré boli spolu s Novým zákonom základom doktrín, vyjadrenia zbožnosti a foriem liturgie kresťanov.
Rané kresťanstvo vďačí gréckemu prekladu Septuaginte za veľkú časť svojho slovníka.
Septuaginta bola vytvorená pre židov v Egypte, ktorí už nerozumeli hebrejčine.
Prvý grécky preklad hebrejskej Biblie sa nazýva Septuaginta, pretože legenda pripísala jeho vytvorenie 72 židovským pisárom - prekladateľom (neskôr z nich bolo 70), ktorí zámerne pre tento účel prišli z Jeruzalema.
Dnes sa diskutuje o motívoch takéhoto počinu. Podľa niektorých historikov iniciatívu prevzal alexandrijský kráľ Tolomeos II. Filadelfos (285-246 pred Kr.) a s ním niekoľko učencov, ktorí chceli obohatiť Alexandrijskú knižnicu židovskou Tórou, takže žiadali jej preklad do gréčtiny.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram