TopTip

Sčítanie obyvateľov má vytvoriť pravdivý obraz Slovenska

Sčítanie obyvateľov má vytvoriť pravdivý obraz Slovenska TK KBS

Sčítanie obyvateľov má vytvoriť pravdivý obraz Slovenska. Dôležitá je ale pravdivosť vyplnených údajov. Zhodli sa na tom v Zaostrenom katolícky kňaz Miroslav Lettrich a bývalý predseda Štatistického úradu Peter Mach. Hostia v diskusnej relácii Rádia Lumen reagovali aj na rôzne kampane, ktoré vyzývajú ľudí, aby sa neprihlásili k žiadnej cirkvi či náboženskej spoločnosti. Kňaz Miroslav Lettrich zdôraznil, že cirkvám pri sčítaní nejde len o peniaze, ako to tvrdia niektorí ľudia. Je pre nich dôležité poznať, koľko ľudí sa k nim skutočne hlási. 

 

Kňaz Miroslav Lettrich v diskusnej relácii Rádia Lumen Zaostrené pripomenul pastiersky list biskupov Slovenska. Tí v ňom okrem iného napísali, že prihlásenie sa k cirkvi pri sčítaní obyvateľov má za úlohu utvoriť čo najvernejší obraz o náboženskom stave obyvateľov Slovenska. Kňaz Spišskej diecézy sa vyjadril aj ku kampani Bez vyznania, ktorá vyzýva obyvateľov, aby sa pri sčítaní neprihlásili k žiadnemu náboženstvu. „Štatistický úrad sa pýta na vzťah človeka k cirkvi. Zdá sa, že teda kampaň Bez vyznania je kampaňou, ktorá naozaj chce odradiť ľudí, aby sa k cirkvi prihlásili. Toto je naozaj zlomyseľné. Dôležitá je, aby to bolo naozaj autentické, slobodné a korešpondujúce so skutočnosťou,“ uviedol.


Bývalý predseda Štatistického úradu Peter Mach zdôraznil, že ak urobíme pri sčítaní obyvateľov dobrý a kvalitný obraz o stave obyvateľstva, vieme nasledujúcich desať rokov zisťovať aj iné údaje výberovým spôsobom. „To sa aj mne páčilo v pastierskom liste otcov biskupov, že zdôraznili to, že chceme pravdivý obraz Slovenska. Vyzývam k tomu aj ja.“ Peter Mach tiež dodal, že rôzne kampane pred sčítaním obyvateľstva proti niečomu môžu výsledky skresliť. „V súvislosti so sčítaním, najviac by ma potešilo to, keby zazneli výzvy, sčítajte sa presne, pravdivo, spravodlivo, tak, ako to naozaj cítite,“ povedal.


Celú reláciu Zaostrené, ktorú pripravil moderátor Ivo Novák, nájdete aj na stránke lumen.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.