TopTip

Sčítanie obyvateľov by sa malo podľa A. Záborskej odložiť

Sčítanie obyvateľov by sa malo podľa A. Záborskej odložiť TK KBS

Sčítanie obyvateľov, ktoré sa má uskutočniť už o mesiac, by sa malo podľa poslankyne Anny Záborskej z Kresťanskej únie odložiť. Obáva sa, že občania v súčasnej situácii pandémie nevyplnia dotazníky presne alebo úplne, keďže majú iné problémy. Aj keď sčítanie prebehne online, ľudia, ktorí internet nepoužívajú alebo nevedia pracovať s technológiami, budú potrebovať pomoc asistentov. Podľa poslankyne nie je vhodné, aby v súčasnej situácii asistenti navštevovali ľudí. Hovorkyňa sčítania reagovala, že Štatistický úrad sa riadi zákonom a urobili maximum, aby sčítanie bolo úspešné aj bezpečné. Sčítanie obyvateľov sa tento rok po desaťročí uskutoční v celej Európskej únii. Na Slovensku by malo prebiehať od polovice februára do konca marca. Vládna poslankyňa z klubu OĽaNO Anna Záborská si myslí, že sčítanie by sa malo odložiť o niekoľko mesiacov.

 

 “My by sme mali urobiť všetko pre to, aby výsledky boli čo najpresnejšie. V súčasnej dobe majú ľudia hlavu úplne inde ako pri sčítaní. Verím, že do jesene sa tá situácia podstatne zlepší,“ povedala Anna Záborská, poslankyňa Národnej rady SR (OĽaNO). Anna Záborská túto iniciatívu predložila poslaneckému klubu OĽaNO spolu s mimoparlamentným hnutím Spolupatričnosť. Podľa nej by táto iniciatíva mohla prejsť, no na to sa musí zmeniť zákon. „Klub OĽaNO podporil túto iniciatívu a myslím, že o tom rokovala aj koaličná rada,“ uviedla Záborská.


Hovorkyňa sčítania obyvateľov 2021 Jasmína Stauder zdôraznila, že Štatistický úrad je aj napriek pandémii na sčítanie pripravený. „V zmysle zákona sme urobili maximálne kroky pre to, aby bolo sčítanie úspešné a samozrejme aj bezpečné pre všetkých obyvateľov. Ale pokiaľ bude vôľa na zmenu zákona, budeme túto zmenu rešpektovať a budeme postupovať opäť v zmysle zákona tak ako doteraz,“ konštatovala.


K pravdivému vyplneniu dotazníka sčítania obyvateľov vyzýva aj katolícka cirkev. Biskupi zároveň ľudí povzbudzujú, aby sa pravdivo prihlásili k tomu, že sú katolíci. Skutočný obraz o náboženskej situácii je totiž dôležitý aj pre cirkvi, a to nielen z dôvodu financovania.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.