Celková čiastka
Zostávajúci čas
Chlapčenský tábor preniesol Košičanov do čias Štefana I. Chlapci z košických Troch hôrok sa ocitli v júli v Nitrianskom kniežatsve, kde práve preberal vládu nový panovník Štefan I. Ten ich rozdelil do žúp, aby lepšie zvládal organizáciu svojho územia. Nasledujúce dni sa mladí pustili do zveľaďovania krajiny, svojich osobností a zručností. Postupom času sa ukázalo, že majú aj nepriateľa, ktorý ukradol korunovačné klenoty patriace panovníkovi a dobyl významné mesto Veszprém. Chlapci dlho nečakali a hneď sa vydali mesto a klenoty vyslobodiť. Ďalší deň ich musel Štefan I., kvôli náhlej smrti jeho syna, ktorú spôsobil diviak, opustiť. Nepriateľ Kopáň neváhal a okamžite sa ujal trónu. Vyslobodiť sa spod vlády tohto panovníka sa bojovníkom podarilo až v piatok ráno, keď celé územie kniežatstva obsadili v mene Štefana I.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rožňavčania zažili dobrodružstvo so strojom času. Druhý júlový týždeň voviedol stroj času deti z letného prímestského tábora do rôznych storočí Rožňavy a jej okolia. Mladým cestovateľom pripravil cesty plné zážitkov, hier, prekvapení, tvorivých aktivít a dobrej nálady. Všetko sa začalo v pondelok v malom kostole, kde sa objavil gróf z rodu Mariássyovcov a pozval deti do Rudnej, aby prešli strojom času do 13. storočia a založili banské osady. V osadách (skupinách) sa navzájom spoznali. Prešli do hory a pri banských dielach a historických štôlňach hľadali striebornú žilu, objavovali poklady, súťažili a hrali sa. Počas návratu do Rožňavy ich prepadla skupina Dovčíkových zbojníkov, ozbíjali ich o strieborné poklady a zajali grófa Mariássyho, ktorého vyslobodili jeho verní a zbojníkov zavreli do klady.
V utorok sa po prechode strojom času deti stretli s pánom Dobšinským, ktorý bol v rožňavskej tlačiarni po knihu rozprávok. Natešený pozval deti do Slavošoviec, kde im ukázal svoj rodný dom (s expozíciou historického náradia a rozprávok). V ten deň sa aj drak predviedol vo svojej sile v dlhom a tmavom Slavošovskom tuneli. Deti spoznali jeho vlastnosti (neresti) a rozhodli sa s ním bojovať.
Na ďalší deň stroj času preniesol cestovateľov do roku 1555, kedy Rožňavu a okolité dediny napádali Turci a zajali miestnych kresťanov do otroctva. Aby ich oslobodili, rozhodli sa „zamestnať“ v tvorivých dielňach baníckeho múzea a galérie. Dievčatá najskôr vyrábali tašky technikou modrotlače, a potom kvietok mokrým plstením. Chlapci zasa rozbíjali tvrdý kameň a hľadali zlato ryžovaním. Deti nezabudli ani na zajatých kresťanov a v meste ponúkali svoje výrobky za dobrovoľný príspevok. Potom sa vrátili, aby ich vykúpili a priviedli späť.
Vo štvrtok pri Hrhovských rybníkoch mladých privítal kráľ Belo IV., ktorý utekal pred Tatármi. Poprosil ich, aby zadržali nepriateľov a on mohol utiecť. Nasledoval bojový výcvik a za splnené úlohy jednotlivé skupiny dostali papierové gule na boj o vežu, ktorý vyhrali. Posledný deň sa niesol v mariánskom duchu. Deti v meste objavovali, kde všade je zobrazená Panna Mária. Popri kostolných obrazoch hľadali sochy, nástenné obrazy a reliéfy v meste. Takto spoznávali udalosti zo života Panny Márie. Túto pokojnú atmosféru poobede narušili husitské vojská, ktoré pritiahli k hradbám Rožňavy k rieke Slaná. Tam sa uskutočnil posledný boj a radostné deti sa vrátili späť do svojej doby aj do oratka.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram