TopTip

Rusko: Rímskokatolíci dostali späť svoj kostol

Rusko: Rímskokatolíci dostali späť svoj kostol Kostol sv. Petra a Pavla vo Veľkom Novgorode.

Kostol svätých Petra a Pavla vo Veľkom Novgorode v Rusku bol nedávno vrátený Rímskokatolíckej cirkvi. Oznámila to rímskokatolícka arcidiecéza Božej Matky v Moskve na svojej webovej stránke (cathmos.ru). Už pre 25 rokmi cirkevné vedenie predložilo ruským orgánom príslušnú žiadosť, ktorá bola teraz prijatá a splnená. Pred niekoľkými dňami pomocný biskup arcidiecézy Nikolaj Dubinin slávil prvú omšu v kostole, ktorý dnes znovu patrí katolíkom. Podelil sa o radosť z návratu kostola s miestnou katolíckou komunitou, uviedol biskup.

Kostol postavili katolíci z Poľska, ktorí boli deportovaní zo svojej domoviny. Posviacka sa konala v roku 1893. O štyridsať rokov neskôr Sovieti kostol zavreli a následne slúžil ako kino. Od roku 1996 podnikala Rímskokatolícka cirkev úsilie o jeho prinavrátenie. Od tej doby bolo možné používať časť jeho priestorov na liturgické účely. Obe veže kostola boli obnovené v rokoch 2009/10.

Veľký Novgorod, ktorý sa do roku 1999 volal iba Novgorod, sa nachádza asi 160 kilometrov juhovýchodne od Petrohradu. Má dlhú katolícku tradíciu. Prvé správy o katolíckych kostoloch (pre žoldnierov z pobaltských štátov a Škandinávie, ako aj pre obchodníkov z Nemecka) pochádzajú z 11. storočia.

Novgorod sa stal prvým hlavným mestom mladej Kyjevskej Rusi v 9. storočí. Od 12. do 15. storočia bol Novgorod hlavným mestom Novgorodskej republiky a dôležitým prostredníkom medzi Rusou a Západom predtým, ako sa stal súčasťou centralizovanej Ruskej ríše.

Katolícka komunita v Novgorode existovala približne do roku 1500 a obnovená bola v 19. storočí. Malá katolícka komunita pod komunistickou vládou veľmi trpela, nanovo sformovať sa mohla až po páde komunizmu.

Veľký Novgorod patrí do katolíckej arcidiecézy Matky Božej v Moskve. Táto bola založená v roku 1991 ako Apoštolská administratúra európskeho Ruska a v roku 2002 povýšená na arcidiecézu. Súčasným arcibiskupom je Talian Paolo Pezzi. Pomocný biskup Nikolaj Dubinin, prvý rodený Rus, ktorý za posledných 100 rokov pôsobil ako rímskokatolícky biskup, je zodpovedný za severozápadné oblasti arcidiecézy, vrátane Petrohradu, Kaliningradu a Veľkého Novgorodu.

Rímskokatolícka cirkev je v Rusku len malou cirkvou v diaspóre. Podľa oficiálnych cirkevných informácií zo 142 miliónov Rusov je 800-tisíc katolíkov, čo zodpovedá len niečo vyše pol percentu populácie.

V Rusku existujú štyri rímskokatolícke diecézy s enormnými rozlohami: Okrem arcidiecézy Matky Božej v Moskve ide o diecézu sv. Klimenta v Saratove, diecézu Premenenia Pána v Novosibirsku (západná Sibír) a Diecézu svätého Jozefa v Irkutsku (východná Sibír). Posledná menovaná je svojou rozlohou jednoznačne najväčšou rímskokatolíckou diecézou na svete.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.